Česká Evropa

EU chce rozšířit Schengen o Chorvatsko. Cestování by bylo daleko jednodušší

Už příští léto by mohla být cesta na dovolenou do Chorvatska o něco jednodušší. Evropská komise (EK) totiž apeluje na to, aby se země stala součástí schengenského prostoru. Finální slovo bude mít rada členských států, která by mohla hlasovat ještě pod českým vedením, tedy do konce roku.

Do Chorvatska bez kontrol a dlouhých kolon na hranicích. Tak by mohla už příští léto vypadat cesta do nejoblíbenější letní destinace Čechů. Evropská komise v sobotu navrhla, aby se země co nejrychleji stala součástí schengenského prostoru.

"Je nejvyšší čas říct: 'Vítáme vás!' Je nejvyšší čas říct: 'Dobro došli!' Schengen je Evropa a tyto země si zaslouží, aby se cítily být její plnohodnotnou součástí," uvedla eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová.

Související obsah

Chorvatsko o vstup do schengenského prostoru dlouho usiluje a doufá, že se mu podaří projít unijním kolečkem nejpozději do příštího léta. Stejně kladně se země staví i k přijetí eura, ke kterému už dostala zelenou a tradiční kuny tak s sebou k Jadranu nebudou už od ledna potřeba. "Je to dobrá zpráva. Velmi to pomůže našemu turismu a Chorvatsko se už moc těší," sdělil Miodrag Mlačić z Chorvatského turistického sdružení.

Kromě Chorvatska by Evropská komise v schengenském prostoru ráda viděla i Rumunsko a také Bulharsko. Země prý splňují všechny potřebné podmínky a na přijetí čekají možná až moc dlouho. "Dalšími odklady riskujeme, že se občané těchto zemí nepřiměřeně odcizí v době, kdy se Evropa potřebuje spíše sblížit. Rozšířený schengenský prostor učiní EU silnější nejen vnitřně, ale i na celosvětové scéně," myslí si místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas. Rozšíření schengenského prostoru je jednou z priorit předsednictví České republiky Radě Evropské unie.

ls, TN.cz

K tématu Česká Evropa

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz