Zahraničí

Čína vystrčila drápy. Červená čára pro USA, nepříjemný vzkaz Rusům

Čína vystrčila drápy. Červená čára pro USA, nepříjemný vzkaz Rusům
Čínský prezident Si Ťin-pching | Zdroj: Profimedia

Čínský prezident Si Ťin-pching a ministr zahraničí Wang I se v uplynulých dnech zúčastnili summitu G20 a schůzky zemí Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC). Přestože některé dílčí závěry jednání, která čínský prezident na summitu měl, se svět dozvěděl ze zpráv jeho protějšků, například amerického prezidenta, německého kancléře či francouzského prezidenta, Čína až teď poskytla svůj pohled na věc.

Čína se hlásí o větší slovo v mezinárodní politice. A velkou příležitost jí k tomu dal summit nejvyspělejších ekonomik světa G7, který se konal na Bali. Prezident Si Ťin-pching na něj jel posílen výsledkem sjezdu komunistické strany, kde si zařídil bezprecedentní třetí období ve funkci čínského prezidenta.

Hned na úvod summitu se sešel se svým americkým protějškem Joem Bidenem. A zatímco Bílý dům už v pondělí o průběhu schůzky informoval a vyzdvihoval třeba to, že se Si a Biden shodli na tom, že ruské výhrůžky jadernými zbraněmi jsou nezodpovědné, protože jadernou válku nelze vyhrát a nikdy by neměla vypuknout, Čína ve svém prohlášení shrnujícím průběh summitu toto nezmiňuje, a naopak uvádí, že čínský prezident Bidenovi nakreslil červenou čáru, kterou nesmí překročit.

Jde o otázku Tchaj-wanu, který Čína bere jako vzbouřeneckou provincii, zatímco se jedná o demokratický a de facto samostatný stát. "Základem vzájemných vztahů je nepřekonatelná červená čára: Nezávislost Tchaj-wanu je neslučitelná s mírem a stabilitou v Tchajwanském průlivu. Čínský lid nikdy nebude souhlasit s někým, kdo chce oddělit Tchaj-wan od Číny," vzkázala Čína.

Americká strana k jednání o Tchaj-wanu uvedla, že prezident Biden svému čínskému protějšku přednesl americké obavy vůči stále agresivnější politice Číny vůči Tchaj-wanu a zmínil, že se nic nezměnilo na americkém postoji k politice jedné Číny.

Válka není řešení

Podpory se ze strany Číny nedočkal ale ani ruský prezident Vladimir Putin a jeho armáda válčící na Ukrajině. Toto téma měl Si probírat například s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, který na svém twitteru zmínil, že se shodli na tom, že je důležité zachovat územní celistvost Ukrajiny.

"Francie a Čína jsou odhodlané zastavit eskalaci a řešit následky války na Ukrajině," napsal Macron.

Čína v prohlášení takto razantní nebyla, ale ani tak z jejích slov nemůže mít Vladimir Putin radost. Proti válce na Ukrajině se totiž postavila. "Zaprvé, v konfliktech a válkách nejsou nikdy vítězové. Zadruhé, neexistuje jednoduché řešení složitých otázek. Zatřetí, nesmí dojít ke konfrontaci mezi velmocemi," uvedl podle čínského ministerstva zahraničí Si Ťin-pching, když přišla otázka na válku na Ukrajině.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz