Domácí

Počet požárů v Česku je letos rekordní! Plameny způsobily i největší škody

Letošní rok si hasiči zapamatují jako rekordní, alespoň podle průběžných statistik. Protože od ledna do konce října bylo v Česku nejvíc požárů za posledních pět let. A způsobily také největší škody. Výrazně přibylo požárů v přírodě a hořelo i hodně průmyslových objektů. Naopak méně požárů bylo v domácnostech.

Jestli si letos někdo nemůže stěžovat na nedostatek práce, jsou to právě hasiči. Mají jí více než dost. "Od ledna do října zasahovali hasiči u zhruba 18,5 tisíce požárů, což je nejvíce za posledních pět let," uvedla mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.

Loni bylo požárů za stejné období skoro o 5 000 méně. Také škody jsou nejvyšší od roku 2018. Shořelo už přes 3,5 miliardy korun. Třeba v roce 2019 to přitom bylo jen něco přes polovinu. Nejvíce se na tom podepsal požár, který vypukl hned na začátku roku v Mladé Boleslavi.

Související obsah

Výrobní a skladovací haly komponentů do aut způsobily škodu za více než miliardu. Proč hořelo, není dodnes jasné. "V případu požáru v areálu v Mladé Boleslavi i nadále probíhá prověřování," upřesnila policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

Právě střední Čechy byly na velké, drahé a bohužel i tragické požáry obzvlášť bohaté. V Alzhemier centru v Roztokách v červnu nepřežily dvě pacientky a desítky lidí se zranily. Celkem letos při požárech zemřelo už přes 80 lidí.

Samostatnou kapitolou je oheň v národním parku České Švýcarsko. Šlo o vůbec nejrozsáhlejší požár v novodobé historii republiky. Přírodních požárů letos výrazně přibylo. Naopak na podzim je nezvykle méně těch v domácnosti. Počasí hraje roli.

"Říjnový charakter počasí byl srážkově průměrný a velmi výrazně teplotně nadprůměrný. Nepotřebovali jsme topit, a to ani v horských oblastech," vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová.

Související obsah

Některé požáry nebyly velké a ani pro hasiče náročné. Přesto způsobily velkou škodu. Jako třeba požár luxusního vozu v Praze. Stačilo pár vteřin a 11 milionů prakticky vylétlo komínem. Statistiky nejsou u konce a další rizikové období, kterým jsou vánoční svátky, se blíží.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz