Domácí

Česko pracuje na vlastním obranném systému. Hotový má být do roku 2026

Incident, kdy v Polsku zabila vojenská raketa dva lidi, znovu otevřel otázku úrovně protivzdušné obrany evropských členů NATO. Česko už podle analytiků na zřízení vlastního obranného systému pracuje. Dodat ho má Izrael a hotový by měl být do roku 2026.

Česká armáda bude podle ministerstva obrany do roku 2026 disponovat čtyřmi izraelskými systémy protivzdušné obrany SPYDER. Ty mají dosah kolem 70 kilometrů a fungují na letadla a rakety.

"Je to poprvé, co Izrael dodá kompletní systém protivzdušné obrany do země NATO. A jsme hrdí a nadšení, že je to právě Česká republika," uvedl generální sekretář izraelského ministerstva obrany Amir Eshel.

Související obsah

Nákup systémů SPYDER je podle odborníků jen první krok k vybudování efektivní protivzdušné obrany státu. Zapotřebí jsou také systémy s dosahem kratším, které chrání například proti dronům. Tam se nabízí izraelský Iron Dome, neboli Železná kopule. Poté je zapotřebí systém naopak s dosahem delším, například Davidův prak rovněž z Izraele.

"Obrovská výhoda toho všeho je, že ten systém SPYDER, i ten Iron Dome a Davidův prak, používá jeden a ten stejný typ radaru. A sice ten stejný typ, který už si naše armáda vybrala jako ten přehledový radiolokátor," vysvětlil expert na zbraně Lukáš Visingr.

To je velmi výhodné. Poslední vrstva, Arrow 3, je ale běh na dlouhou trať a pro jeden stát její využití nedává smysl. Uvažuje se o ní jako ochraně celého východního křídla NATO. Německo již nákup vyjednalo s Izraelem a v budoucnu se může jednat o jeho rozmístění na území Evropské unie (EU). Systém by měl zvládnout eliminovat například i ruské rakety Iskander.

Mapka | Zdroj: TV Nova

"Dolet těch Iskanderů je nominálně udávaný na 500 kilometrů. Na druhou stranu, pokud by Rusové byli schopni prodloužit dolet na tisíc kilometrů, v ten okamžik už se do doletu dostává velká část Německa, samozřejmě i Česká republika," sdělil politický geograf Jan Kofroň. Armáda České republiky nechce z taktických důvodů jakékoli informace ohledně budování protivzdušné obrany komentovat.

ls, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz