Domácí

Skiareály se připravují na lyžaře. Podívejte se, jak to kde vypadá

České hory zažívají první sněhovou nadílku nové sezóny. A některé ski areály už využily nízkých teplot a začaly zasněžovat sjezdovky. Reportérka Veronika Šindelářová vyrazila na Ještěd, aby mohla poreferovat o aktuální situaci.

Ve skiareálu Ještěd u Liberce, který je asi hodinu cesty autem od Prahy, už jedou sněžná děla naplno. Tamní vlekaři neváhali a zapnuli je už v sobotu, tedy prakticky hned, jak začalo mrznout.

Momentálně tam umělý sníh vyrábí hned 20 sněhových děl, které se starají o pokrytí spodní části sjezdovky Skalka. V Liberci by rádi zahájili lyžařskou sezónu 10. prosince, stejně jako minulý rok. Co se týká cen skipasů, tak ty pro letošní sezonu většina skiareálů zdražila o 10 až 20 procent, důvod je jasný – vysoké ceny energií.

A jak to vypadá na dalších místech republiky? Nejvíc sněhu napadlo od čtvrtka na Šumavě. Plechý a okolí hlásí 25 centimetrů. Ve skiareálu Lipno už začali zasněžovat. "Věříme, že takto už budeme pokračovat každý den, a co nejdřív se tady potkáme s lyžaři," doufá mluvčí Lipna Olga Kneiflová.

Související obsah

Nasněžilo také v Peci pod Sněžkou nebo ve Špindlerově Mlýně. Přípravy na novou lyžařskou sezónu v Krkonoších mohou pokračovat. Teploty by tam i v následujících dnech měly zůstat pod nulou.

"Tento víkend přinesl nejnižší listopadové teploty, padaly i minimální teplotní rekordy, kdy teploty místy klesaly pod minus 10 stupňů Celsia," okomentovala meteoroložka Dagmar Honsová.

Se zasněžováním začali provozovatelé sjezdovek nejenom na horách. Sněžná děla se rozjela i na sjezdovce Šacberk u Jihlavy. Zato v Jeseníkách nebo v Beskydech si lyžaři budou muset ještě počkat. Zasněžovat začali například v lyžařském areálu v Bílé, kvůli vysokým teplotám ale přestali.

Související obsah

Umělým sněhem chtěli zasněžit sjezdovky i v Gruňi v Beskydech. "Jedna noc zasněžování nás vyjde zhruba na 20 tisíc korun, potřebujeme tak určitě čtyři, pět nocí," popsal ředitel Ski Parku Gruň Kemal Rušitovič. Nakonec to odložili, příští týden má být obleva.

Zbytky sněhu si užívaly hlavně rodiny s dětmi. Počasí přálo procházkám. Teploměr ukazoval dva stupně nad nulou a odpoledne svítilo slunce. Lyžovat by se v Beskydech mělo začít podle provozovatelů vleků nejpozději týden před Vánocemi.

 

rod, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz