Domácí

Zdražují lyžařské kurzy pro školy. Kvůli vysokým nákladům o ně není zájem

Kvůli vysokým cenám energií zdražují tuzemské lyžařské kurzy pro školy. České skiareály musely zvednout ceny, i když pro školáky se je snaží udržet na přijatelné úrovni. Některým školám se ale kvůli vyšším nákladům nedaří lyžařské kurzy naplnit.

Poprvé po 13 letech nedokážou na základní škole v Orlové naplnit lyžařský kurz. Přihlásilo se jen 25 dětí ze sedmé třídy. "Pořád komunikujeme s rodiči. Měli jsme letos druhé třídní schůzky a přesto, že jsme komunikovali již od září, tak kurz není plný," uvedl ředitel ZŠ Orlová-Lutyně Robert Kaleta.

Aby naplnili autobus a ubytování, musí ještě přibrat žáky z vyšších ročníků. Podle vedení školy za to může cena kurzu. Zatímco před koronavirovou pandemií stál týden na horách pro jednoho žáka 3 000 korun, letos je to 6 000. "V dobách minulých jsme měli plný kurz hned první týden," doplnil Kaleta.

Související obsah

Provozovatelé skiareálů říkají, že zdražit museli. "Bohužel nás k tomu donutily nárůsty vstupních cen, které jsou hlavně za naftu, energie a samozřejmě i částečně za potraviny," popsal ředitel Ski Parku Gruň Kemal Rušitovič.

Jenže razantní zdražení nepřišlo všude. Lyžařský kurz do rakouských Alp, který pořádá Jazykové gymnázium Pavla Tigrida v Ostravě, se zaplnil během dvou dnů. "Mysleli jsme si, že to budeme doplňovat ze zájemců z řad druhého a třetího ročníku, ale vlastně už tam nemáme kapacitu," řekla vedoucí lyžařského kurzu Iveta Demlová.

Cena za lyžařský zájezd do rakouského Nassfeldu se oproti loňsku zvýšila jen asi o 1 000 korun, a to kvůli vyšším nákladům na cestu autobusem. Střediska v Rakousku se snaží zdražovat minimálně.

"I přes vysoký nárůst cen v Evropě se nám daří držet příznivé ceny jak u ubytování, tak u skipasů. Maximální nárůst by například u vleků měl být pět až deset procent," sdělil ředitel Rakouské národní turistické centrály Norbert Lerch. V Česku zdražila horská střediska v průměru o 15 %.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz