Zajímavosti

Zázrak vědy. Ve Spojených státech se narodily děti, kterým bylo 30 let

Zázrak vědy. Ve Spojených státech se narodily děti, kterým bylo 30 let
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Manželům Ridgewayovým z Oregonu se na konci října narodila "zázračná" dvojčata. Na svět přišla díky metodě in vitro z embryí zmrazených před 30 lety. Jde o světový unikát.

Rekord Molly Gibsonové, která v roce 2020 přivedla na svět dítě z 27 let zmrazeného embrya, byl překonán. Letošní poslední říjnový den se narodila dvojčata, která na své narození čekala dlouhých 30 let, upozornil portál CNN.

Rachel a Philip Ridgewayovi vždy toužili po velké rodině. Společně už mají čtyři děti ve věku 8, 6, 3 a necelé dva roky. Žádné z nich přitom nebylo počato formou asistované reprodukce. "Nikdy jsme neměli v hlavě stanovený počet, kolik dětí bychom chtěli mít," pronesl Philip. "Vždy jsme si mysleli, že jich budeme mít tolik, kolik nám Bůh chce dát. Když jsme slyšeli o adopci embryí, mysleli jsme, že to je něco, co bychom chtěli udělat," dodal.

Obrátili se proto na Národní centrum pro darování embryí, což je soukromá organizace vedená křesťany, která pomohla s narozením více než 1 260 dětí z darovaných embryí. Žádat o "dítě ze zkumavky" tu mohou pouze páry v nejméně tři roky trvajícím manželském svazku.

Související obsah

Získali embrya zmražená téměř 30 let​

Jedním z klíčových prvků při postupu in vitro je tzv. kryokonzervace, jak upozornil portál Polsat News. Páry díky této metodě mohou dlouhodobě uchovávat spermie, vajíčka i embrya pro jejich pozdější využití. Zmražená jsou při teplotě téměř 200 stupňů Celsia pod nulou. Pokud se nakonec dvojice rozhodne, že o embrya už nestojí, může je darovat jinému páru.

Díky tomu se Ridgewayovi dostali ke svým dalším vytouženým dětem. Embrya si nechal v roce 1992 zmrazit anonymní pár. Dárkyni vajíček v té době bylo 34 let a jejímu partnerovi 50 let. V roce 2007 dvojice embrya darovala klinice, aby je mohl použít někdo jiný.

Při hledání dárců se Ridgewayovi ptali darovacího centra rovnou na kategorii s názvem "zvláštní pozornost", což znamená, že bylo těžké najít pro embrya příjemce. "Chtěli jsme ta, která musela čekat nejdéle," vysvětlil Philip. Žádné pochybnosti prý pár nepocítil. "Když jsme do toho šli, věděli jsme, že můžeme Bohu důvěřovat, že udělá vše, co naplánoval, a že na jejich věku opravdu nezáleží. Šlo jen o to, jestli to bylo, nebo nebylo v plánech Boha," dodala Rachel Ridgewayová.

Související obsah

Zázrak na počkání

Z rozmražených embryí bývá podle odborníků životaschopných zhruba 80 procent. Ridgewayovi nakonec měli z pěti rozmražených embryí na výběr tři. Rachel si pamatuje, jak jí lékař předal obrázek tří embryí a doporučil, aby do sebe nechala vpravit pouze dvě. "Více jich může způsobit problémy v těhotenství," varoval.

Rachel ale nepochybovala, že vše dopadne dobře. "Právě jste mi ukázal fotku mých tří dětí. Musím je mít všechny," řekla se slzami v očích.

Studie zjistily, že 25 až 40 procent transferů zmrazených embryí vede k živému porodu. V případě Rachel do zdárného konce dokázala dojít dvě embrya. Několikanásobná maminka tak v říjnu mohla přivést na svět Timothyho a Lydii. "Je na tom něco ohromujícího," pronesl Philip při pohledu na novorozence. "Bylo mi pět let, když Bůh dal život Lydii a Timothymu. A od té doby tyto životy zachovává," žasl. "V jistém smyslu jsou to naše nejstarší děti, i když jsou to naše nejmenší děti," zhodnotil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz