Zajímavosti

Je doporučených 10 tisíc kroků denně mýtus? Výsledky studie váš překvapí

Je doporučených 10 tisíc kroků denně mýtus? Výsledky studie váš překvapí
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Věnovat každý den trochu času pohybu určitě neuškodí. V poslední době se navíc rozšířil trend 10 tisíc kroků denně. Pokud ale každý večer chodíte kolem domu, abyste dosáhli denního cíle, přestaňte s tím. Stresovat se totiž tím, že jste limit nesplnili, je podle vědců zbytečné. Nedávná studie odhalila, že krokoměr můžete klidně odložit.

Britští vědci ze společnosti JAMA Neurology se zaměřili na fenomén 10 tisíců kroků denně. Pro mnoho lidí, kteří se snaží udržet v dobré kondici, je totiž toto číslo zásadní. Výsledky studie proto mnohé vyvedly z míry. 

Podle vědců 10 tisíc kroků denně skutečně snižuje riziko výskytu kardiovaskulárních onemocnění. Souvisí i s menší pravděpodobností výskytu rakoviny a demence.

Vědci ale zjistili, že 10 tisíc kroků nemusí být rozhodujících. Číslo má skutečně pozitivní dopad na vaše zdraví, nicméně pokud denního cíle nedosáhnete, nemusíte se hroutit.

Související obsah

​Doprovodná studie společnosti JAMA Neurology totiž ukázala, že ani nižší počet kroků není k zahození. Naopak přispívá ke zlepšení zdravotního stavu hned v několika oblastech.

Studie tvrdí, že každé dva tisíce kroků denně snižují riziko předčasného úmrtí, a to o 8 až 11 procent. Průměrných 3 800 kroků denně pak o 25 procent snižuje riziko vzniku demence.

Související obsah

​Právě v případě vzniku demence jde riziko ruku v ruce s počtem kroků. Vědcům se podařilo prokázat, že 9 800 kroků denně snižuje riziko vzniku tohoto onemocnění o 50 procent.

Důležitý ale není jen počet kroků. Vědci odhalili i to, že záleží i na rychlosti a intenzitě chůze. Rychlejší tempo údajně napomáhá nejen ke snížení rizika demence, ale i srdečních onemocnění, rakoviny či předčasného úmrtí.

Češi šetří na jídle a volí méně kvalitní potraviny. Mohou tím ale poškodit své zdraví:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz