Zahraničí

Bouře na Jadranu. Oblíbená letoviska jsou pod vodou

Silný vítr a vysoký příliv trápí balkánské země na severovýchodním pobřeží Jaderského moře. Oblíbená letoviska v Chorvatsku jsou pod vodou.

Severní pobřeží Jaderského moře se v úterý už od rána potýká s nezvykle špatným počasím. Kombinace bouří, silného větru a přílivu způsobila zatopení hned několika oblíbených letovisek v Chorvatsku i Slovinsku.

Pod vodou už je například slovinské letovisko Piran. V blízkém přístavním městě naměřili dokonce pátou nejvyšší hladinu moře od roku 1961, hlásí slovinský web 24ur.com. Zatopena mají být také chorvatská města Pula, Rijeka nebo Rovinj.

Související obsah

"Voda je všude extrémně vysoko. Zaplavuje i místa, kde to není běžné. Takové záplavy jsme zaznamenali naposledy v roce 2019," okomentoval situaci šéf záchranářů v Piranu Peter Ventin.

Státní meteorologický ústav vyhlásil v úterý nejvyšší stupeň ohrožení pro všechny přímořské oblasti, hlásí zpravodajský web danas.hr. U města Rijeka meteorologové očekávají, že vítr dosáhne v nárazech rychlosti až 135 km/h. Nejsilnější by měl vítr být ve středu.

Uchráněna nebudou pravděpodobně ani jižnější města. Ve Splitu meteorologové očekávají vítr s rychlostí až 120 km/h, v Dalmácii by pak měl dosahovat rychlosti až 110 km/h.

Bouře Denis už zasáhla i Itálii. Zatopené je například město Terst. Podle Českého hydrometeorologického ústavu by měla tato tlaková níže ovlivnit také počasí nad Českem

S rozmary počasí se potýkají také v USA. Sněhová bouře tam zapříčinila smrt dvou lidí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz