Zahraničí

Evropský stát má jasno. Pokud Ukrajina padne, válka se přelije k českým hranicím

Evropský stát má jasno. Pokud Ukrajina padne, válka se přelije k českým hranicím
Ruští vojáci na Ukrajině (24. února 2022) | Zdroj: Profimedia

Polsko je zatím v bezpečí, řekl v souvislosti s tragickou událostí v Przewodówě jeho premiér Mateusz Morawiecki. Pokud ale padne Kyjev, Rusko podle něj svou agresi namíří proti Polákům. Bezpečí jeho národa je tak úzce svázáno s osudem Ukrajiny. Ruští představitelé v uplynulých měsících už několikrát avizovali, že Polsko bude po Ukrajině další na ráně.

Polskem stále silně rezonuje událost v Przewodówě, kde výbuchu způsobeném zbloudilou raketou zemřeli dva lidé. Premiér Mateusz Morawiecki pro deník Super Express řekl, je pochopitelné, že mají Poláci obavy o svou bezpečnost. Země je ale podle něj zatím stále v bezpečí a válku s Ruskem vláda nechce.

"Existuje jen jeden způsob, jak se tomu vyhnout, a to pomoci Ukrajině s vítězstvím. Putin ukázal, že je bezohledným politikem, který nehodlá ustoupit před ničím. Pokud Kyjev padne, Rusko namíří svou agresi proti Polsku," konstatoval šéf polské vlády.

To, že by Polsko bylo po Ukrajně dalším cílem útoku ruské armády a válka se tak přesunula až k českým hranicím, je téma, které se řeší už od začátku invaze. Rozvířili ho svými výroky i samotní představitelé Ruska.

Související obsah

​V květnu poslanec Státní dumy a jeden z předních členů vládní strany Jednotné Rusko Oleg Morozov na telegramu navrhl, aby se Moskva po Ukrajině zaměřila na "denacifikaci" v Polsku. Zdůvodnil to tím, že Poláci k tomu svým chováním Rusko sami nabádají.

Na začátku června moderátorka Olga Skabajevová v televizním kanálu Russia-1 prohlásila, že Rusko by po Ukrajině mělo rozdrtit i západní země a začít by mělo právě Polskem. "Možná je na čase uznat, že speciální vojenská operace na Ukrajině skončila v tom smyslu, že začala třetí světová válka. Jsme nuceni demilitarizovat nejen Ukrajinu, ale celou Severoatlantickou alianci," řekla tehdy.

Více o výbuchu v Przewodówě se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz