Zahraničí

Putin se opřel do Polska. Má záludný plán a je hrozbou pro celou Evropu!

Putin se opřel do Polska. Má záludný plán a je hrozbou pro celou Evropu!
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin nepřestane překvapovat. Prohlásil, že Polsko se stále nevzdalo myšlenky na pohlcení Ukrajiny a získání zpět svých bývalých území. Podle šéfa ruské rozvědky Varšava není hrozbou jen pro Ukrajinu, ale pro celou Evropu. Poláci na Putinův výrok reagovali výsměchem. Na sociálních sítích žertují, že kromě západní Ukrajiny si zaberou i jiná území.

Při příležitosti 10. výročí vzniku Ruské vojensko-historické společnosti Vladimir Putin prohlásil, že Polsko se nikdy nevzdalo úmyslu pohltit Ukrajinu, píše agentura Interfax. "Ta myšlenka je stále živá. Myšlenka pohlcení Ukrajiny nikam nezmizela. Ale to ví málokdo, je to jen v archivních dokumentech. Už se ale dokonce mluví o myšlence vrátit Polsku území, která mu byla odebrána," řekl prezident.

Část polské politické elity podle Putina chce vytvořit jednotný stát, který bude sahat od Baltského moře k Černému. Právě dnešní Ukrajina zahrnuje území, která byla od Polska v minulosti násilně odtržena. "Rusko také dalo Ukrajině svá území, ale dobrovolně, aby vytvořilo jednotný kulturní prostor," konstatoval Putin. 

Související obsah

​Jeho proslov samozřejmě neunikl Polákům, kteří poukázali na to, že ruský prezident asi zapomněl na to, že je to právě ruská armáda, která aktuálně násilím zabírá ukrajinská území. "Přesně tak, a proto Polsko dobylo a obsadilo Chersonskou oblast, část Záporožské, celý Krym a Doněckou a Luhanskou oblast. A jo vlastně, to byli Moskalové (hanlivý výraz pro Rusy, pozn. red.)," napsal ironicky na polské internetové platformě wykop.pl jeden z jejích uživatelů.

Většina polských reakcí je výsměšná. "Ukrajinu nepotřebujeme. Vezmeme si Moskvu a Petrohrad a zbytek necháme Ukrajině," zaznělo v komentářích. "A ještě chceme Litvu a vrátit Jagellonce," utahuje si z Putina na facebooku Polák jménem Jarek.

Související obsah

​Výrok zesměšňují i samotná média. "Kolik z vás taky nemůže večer spát, protože sní o pohlcení Ukrajiny?" zeptala se na facebooku svých sledujících televize Belsat.

Hrozba pro celou Evropu

Rusové ale berou údajné polské ambice vážně. Agentura RIA Novosti připomněla tvrzení ředitele ruské vnější rozvědky Sergeje Naryškina, že polské vedení už začalo pracovat na scénářích možného rozdělení Ukrajiny.

Západ by podle něj pomohl Varšavě obsadit část Ukrajiny pod záminkou, že chrání tamní obyvatelstvo, a poté by se toto území stalo součástí Polska. Zároveň řekl, že jednání polských úřadů představuje hrozbu pro celou Evropu.

Rusko mezitím opět znásobilo počet útoků na ukrajinská města:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz