Domácí

Přibývá Čechů, kteří chtějí vstoupit do armády. Zájem je hlavně mezi mladými

Mezi Čechy roste zájem o službu v armádě. Vojákem z povolání se chce stát skoro dvojnásobek lidí než před válkou na Ukrajině a týká se to mužů i žen. Průměrný věk uchazečů se pohybuje okolo pětadvaceti let. Roste i zájem o takzvané aktivní složky.

Splnění snu, společensko-politický postoj nebo vlastenectví jsou hlavní důvody, proč se mladí lidé hlásí do armády. Vojenské maskáče by si rád oblékl i pětadvacetiletý mladík, který chce zůstat v anonymitě.

Už prošel zdravotní a psychologickou prohlídkou. Příští rok by měl nastoupit na vojenskou školu ve Vyškově. "Já jsem o cestě k armádě přemýšlel dlouhá léta. Je v tom taky kus vlastenectví a je to taky kvůli tomu dobrodružství," svěřil se televizi Nova. 

Související obsah

​"Zájem evidujeme stálý a stabilní. Ze zájemců nejvíce cítíme vlastenectví, ale rovněž i nějaké sociální jistoty," řekl Martin Ješina z brněnského rekrutačního střediska. 

Armáda na zvýšený zájem reagovala rozšířením kapacit kurzů základní přípravy a lékařského personálu při vstupních prohlídkách. Nejvíc lidí se hlásilo po vypuknutí konfliktu na Ukrajině. Pak zájem mírně upadl. V poslední době začal opět stoupat. Průměrný věk uchazečů je okolo pětadvaceti let.

"Musí být trestně bezúhonný, minimálně vyučený, co se týká dosaženého vzdělání, a samozřejmě očekáváme i perfektní zdravotní stav a dobrou fyzickou kondici," vyjmenoval podmínky Ješina. Například muž do třiceti let musí zvládnout minimálně 33 sedů lehů za minutu a devatenáct kliků za třicet sekund.

Související obsah

​Stoupá ale i zájem o takzvané aktivní zálohy. Pro třicetiletou Terezu z Českých Budějovic je vstup mezi záložáky splněním dětského snu. K armádě sice chtěla dlouho, ale práci taxikářky kvůli tomu opustit nechtěla. "Vojákem jsem se chtěla stát už od malička, ale zatím mám dobrou práci, takže aktivní zálohy jsou nejlepším řešením," prozradila.

Armáda by chtěla do aktivních záloh v příštím roce nabrat 1200 lidí. Vojáků z povolání 1800, z toho by 460 měli být studenti z brněnské Univerzity obrany a Fakulty tělovýchovy a sportu Univerzity Karlovy. Za osm let by mělo podle plánů sloužit v armádě na třicet tisíc vojáků z povolání, dalších deset tisíc by mělo být v záloze.

Vojáky z povolání se chce stát dvojnásobek lidí než před válkou:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz