Domácí

Maminkám už stát začal vyplácet dávky. Některé ale stále marně čekají

Maminkám už stát začal vyplácet dávky. Některé ale stále marně čekají
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Rodiny, které jsou kvůli ekonomické krizi odkázané na peníze od státu, narazily minulý týden na problém. Kvůli prezidentskému vetu státního rozpočtu jim dávky nepřišly. Nyní už se ale začaly vyplácet.

Problémy s vyplácením zasáhly minulý týden například paní Alenu. Ta se stará o syna s autismem a zdravotně postiženou dceru. "Celý náš rozpočet je závislý hlavně na příspěvku na péči, přídavcích a dávkách hmotné nouze. Dnes jsme se dozvěděli, že se neví, kdy a jak budou všechny tyto dávky vyplaceny, protože došly peníze," postěžovala si minulý týden maminka redakci TN.cz.

Zpoždění vzniklo kvůli vetu prezidenta Miloše Zemana, který vrátil k projednání do Sněmovny návrh státního rozpočtu pro letošní rok. "V pátek vyšla novela, v návaznosti na to byly uvolněny peníze na úrovni České národní banky, v pondělí ráno odešly první příkazy. Lidem rozesíláme peníze postupně," oznámila TN.cz ve středu mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová.

Související obsah

"Prioritně rozesíláme peníze těm, kteří na ně čekají, a do konce týdne by všichni lidé, kteří mají výplatní termín 11. a 17., měli peníze mít na účtech," sdělila Davidová. "Pokud mají výplatu poštovní poukázkou, tak peníze přijdou touto formou," doplnila.

Poslanci prezidentské veto přehlasovali minulý týden. Zeman rozpočet do Sněmovny vrátil, jelikož se mu nelíbilo, že počítal s menšími příjmy, než by mohly být. "Důvody veta již byly uvedeny," napsal minulý týden TN.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na dotaz, co mají dělat rodiče, kteří bez dávek živoří. "Platí, že Úřad práce ČR má na výplatu termín až do konce listopadu, ten bude bez problémů ve všech případech dodržen," řekla Davidová.

Související obsah

"Mně už naštěstí přišly. Ale pořád jsou ještě maminky, které čekají," potvrdila paní Alena ve středu. Na dotaz, jestli ještě čeká, jedna z maminek ve středu odpověděla: "Ano, pořád. Na úřadech s námi vůbec nekomunikují."

"Dne 17.10.2022 jsem podávala papíry pro příspěvek na bydlení a přídavky na dítě na další období. Dne 14. 11. mi přišel rodičovský příspěvek a nic dalšího. Včera konečně paní z úřadu napsala, že ještě nejsem vyřízena, že vyřizuje příspěvky s datem přede mnou. Napsala jsem jí, jak je možné po měsíci a půl nemít žádost vyřízenou, a paní na to už neodpověděla," uvedla pro TN.cz ve středu další maminka.

Máte problémy s pozdním vyplácením dávek? Kontaktujte nás na e-mailové adrese zpravy@nova.cz či na čísle 606 090 909.

Zeman vetoval rozpočet na začátku listopadu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz