Domácí

Změny od října: Zdražení platby SIPO i zvýšení dávky na bydlení

Změny od října: Zdražení platby SIPO i zvýšení dávky na bydlení
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Od 1. října čeká Čechy řada změn. Ty se budou týkat například příspěvku na bydlení nebo na energie. Po požáru v Českém Švýcarsku se turisté dočkají otevření Pravčické brány a diváci TV Nova se mohou od poloviny měsíce těšit na zahájení vysílání Víkendové Snídaně.

Zvýšení stropu příspěvku na bydlení

Od října se zvednou o 2 000 až 4 500 korun normativní náklady na bydlení. Ty představují strop pro výpočet příspěvku na bydlení. "Bude ještě více odpovídat reálným nákladům, které lidé na bydlení vydávají, a zbavíme se umělého stropu, který mohl omezovat přístup některých lidí k této pomoci," uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

Dávka má nejvíce ulevit lidem, kteří žijí sami či v páru, seniorům nebo matkám samoživitelkám. Dotkne se však i větších rodin. Příspěvek mohou získat lidé, kterým na úhradu nákladu na bydlení nestačí v Praze 35 % čistého příjmu, jinde pak 30 %. Spočítat si, zda máte nárok na příspěvek, můžete v tomto článku na TN.cz.

Související obsah

Zvýšení nezabavitelné částky

Kromě zvýšení normativních nákladů vláda schválila od října také růst nezabavitelného minima. Lidem v exekuci tak zůstane více peněz z výplaty nebo důchodu. V letošním roce půjde už o čtvrté navýšení. Nezabavitelná částka se od 1. října zvedne o polovinu růstu normativů.

Částka se tedy bude nově počítat jako tři čtvrtiny součtu životního minima jednotlivce, normativních nákladů před zvýšením a 50 % částky, o kterou byl normativ nově navýšený.

Zvýšení příspěvků pro pěstouny a děti v náhradních rodinách

Zvedne se také příspěvek pro pěstouny a děti, které vyrůstají v náhradních rodinách, a to hned od 1. října. Příspěvek na úhradu potřeb dítěte vzroste o 27 %, jednorázový příspěvek při převzetí dítěte o 35 % a zaopatřovací příspěvek se zvýší o 15 %.

"Některé z těchto příspěvků byly naposledy upravované v roce 2008, tedy před 14 lety. Jde přitom o skupiny lidí, které jsou z velké části na příjmech od státu závislé. Vzhledem k rostoucím cenám jsme proto rozhodli o jejich výrazném navýšení," sdělil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Kompletní přehled částek naleznete na webu resortu.

Související obsah

Úsporný tarif

Kvůli zdražování energií se vláda rozhodla pomoci s vysokými cenami domácnostem. Kabinet proto schválil takzvaný úsporný tarif. Letos v říjnu obdrží všechny domácnosti, které mají uzavřenou smlouvu s dodavatelem elektřiny, pomoc v podobě příspěvku z úsporného tarifu ve výši 2 000 nebo 3 500 korun. Kromě toho lidé ušetří až 599 korun za megawatthodinu díky odpuštění poplatků za podporované zdroje energie. Spočítejte si výši dávky zde.

Víkendová Snídaně

Už 15. října zahájí vysílání Víkendová Snídaně. Pořad budou diváci moci sledovat každou sobotu a neděli od 8:00 do poledne. Uvádět jej budou tři moderátorské dvojice, které se budou ve vysílání střídat. Lidé se tak mohou těšit například na oblíbený pár z Ordinace v růžové zahradě nebo na vítěze soutěže MasterChef. Podrobnější informace se dozvíte zde.

Zdražení platby SIPO

Česká pošta od 1. října upraví ceník. Lidé se tak budou muset připravit na zdražení služby SIPO. Připlatí si především ti, kteří platili bezhotovostně prostřednictvím inkasa z bankovního účtu a doklad si nechávali zaslat e-mailem. Dosud to měli zadarmo. Platný ceník naleznete v tomto článku.

Související obsah

Otevře se Pravčická brána

Od začátku října se pro turisty znovu otevře Pravčická brána. Lidé ji budou moci navštívit v tomto měsíci každý den od 10 do 18 hodin. Přístupná však bude pouze cesta od křižovatky Tři prameny. Stejnou trasou pak návštěvníci musí jít také zpět.

Zpřístupněny budou rovněž červené turistické cesty z Mezní Louky přes Větrovec a dále na Malou Pravčickou bránu, Šaunštejn a do Vysoké Lípy. Správa parku však lidem doporučuje pro tento okruh využít hromadnou dopravu.

Novela veterinárního zákona

Účinnost nabyde od 1. října také rozsáhlá novela zákona o veterinární péči. Několik ustanovení však začne platit později, informovala Státní veterinární správa (SVS). Nově tak budou moci například chovatelé nosnic prodávat malé množství vajec ze svých chovů v prodejních automatech za zjednodušených podmínek.

Změny v dopravě

Několik změn v jízdních řádech čeká od 1. října cestující třeba ve Zlíně a Otrokovicích. Budou se týkat především spojů, které zajišťují přepravu žáků do škol, tedy linek 2, 7, 8, 9, 10, 14, 31, 32, 33 a 38. Od 17. října pak bude zprovozněna nová zastávka MHD Otrokovice – autobusové nádraží Baťov.

Kvůli údržbě tramvajových tratí bude v říjnu v hlavním městě krátkodobě omezený provoz tramvají. Podrobnosti k jednotlivým změnám však bude ještě Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) upřesňovat.

Související obsah

Mimo to se změní mimořádně jízdní řád linek 102 a 104 v Královéhradeckém kraji. Nově budou navíc od 1. 10. obsluhovány v obci Boharyně tři páry zastávek. Ty budou rozlišeny názvem.

Konec cestování zdarma pro Ukrajince

Pardubický kraj zase od 1. října ruší bezplatnou přepravu městskou hromadnou dopravou pro občany z Ukrajiny. Tito cestující si tak budou nově muset koupit platnou jízdenku. Také Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) upravily podmínky pro uprchlíky. Ti v současné době nemuseli při cestování MHD platit. Od října budou jezdit zdarma pouze po dobu jednoho měsíce od udělení víza.

Posledním zářijovým dnem skončilo ukrajinským uprchlíkům cestování zdarma také v prostředcích Dopravního podniku Ostrava (DPO). Město pro ně navíc ukončí zvýhodněný vstup do zoo nebo bezplatnou návštěvu Nové radnice.

Zdražování drtí celou Evropskou unii (EU). Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz