Zahraničí

Německo se halí do vánoční atmosféry. Láká na dechberoucí výzdobu i trhy

Německá města se už halí do vánoční atmosféry. V Drážďanech se ve středu otevírají tradiční trhy, které patří k těm nejoblíbenějším v Evropě. A dechberoucí výzdobu už mají i v Berlíně, kde v úterý také rozsvítili vánoční osvětlení.

Co by to bylo za Vánoce bez tisíců světel, která zdobí ulice měst. Jedna z nejslavnějších nákupních ulic v Berlíně už je na svátky připravena, jak se sluší a patří. "Svítí tu 140 tisíc LED žárovek. Las Vegas by na nás bylo pyšné. Rozsvítili jsme více než 600 stromů ve vzdálenosti čtyř a půl kilometru. Když si to sečtete, tedy levou i pravou stranu dohromady, tak tu máme devět kilometrů světel," sdělil předseda berlínské lobbistické skupiny City Klaus-Jürgen Meier.

Pro LED žárovičky se Berlín rozhodl už před několika lety, spotřebují minimálně o 30 procent méně energie než běžné žárovky. I to je jedním z důvodů, proč tam letos výzdoba oproti předchozím rokům přes rostoucí náklady nebude nijak výrazně omezena.

Související obsah

"Pro nás je to tradice. Světýlka jsou ve městě desítky let a letos jsou snad ještě důležitější než kdy jindy. V těžkých dobách během krize nám jejich záře dává naději," uvedl Klaus-Jürgen Meier.

V plné parádě ve středu oslavy Vánoc startují také v Drážďanech. Vánoční stromeček je v centru města už několik dní. Vedle košatého a krásného stromu stojí i jeho trochu ošklivější kamarád, organizátoři chtějí lidem ukázat, jak příroda také vypadá. Letošní léto totiž bylo velmi suché. "Bez váhání bych to použil na zátop," okomentoval strom jeden z návštěvníků. O poznání hezčí je vánoční stromek v Dortmundu, který je 45 metrů vysoký. Každoročně patří k jedněm z nejvyšších na světě.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz