Domácí

Zdravotní úřad varuje: Epidemie chřipky se vrací. Začít může dřív než obvykle

Zdravotní úřad varuje: Epidemie chřipky se vrací. Začít může dřív než obvykle
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Chřipková sezona se letos vrací do hry, ukazují data Státního zdravotního ústavu (SZÚ). V populaci se začínají objevovat první případy nákazy virem A/H3N2, který s sebou přináší silné chřipkové epidemie. Aktuální vývoj podle SZÚ naznačuje, že nástup letošní epidemie bude dřívější než obvykle. Očekává se již v předvánočním období.

Pandemie covidu-19 v uplynulých dvou letech chřipkovou sezonu utlumila, letos naopak může být její nástup dřívější, než bývá obvyklé. Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu, který ve zprávě o chřipkové aktivitě za 46. týden (k 21. listopadu) uvádí, že narůstá počet detekcí viru chřipky A.

"Mírně převažuje virus A/43," píší Timotej Šúri a Helena Jiřincová, kteří zprávu zpracovávali. Záchyt je podle nich časný, ale zatím se jedná o malé množství případů. Objevují se dokonce už i první detekce podtypu chřipky A/H3N2. Ten je jedním z nejrozšířenějších kmenů. A v letech, kdy převládá, je podle amerického Centra pro prevenci a kontrolu nemocí vyšší míra hospitalizací.

Související obsah

​Dosavadní znalosti také prokazují, že chřipkové viry typu A se rychle vyvíjejí a vyvolávají pandemie. A právě zejména podtyp H3N2 je zodpovědný za silný průběh chřipkových sezon, uvádí studie publikovaná letos v říjnu v časopise Scientific Reports.

To, že se objevily první případy H3N2, naznačuje blížící se chřipkovou epidemii. "Napovídá to možnému dřívějšímu nástupu chřipkové epidemie již v předvánočním období," vysvětlují odborníci ze SZÚ. Ještě před dvěma týdny (ve zprávě za 44. týden) přitom ústav žádné případy H3N2 neevidoval. Detekován byl jenom podtyp H3, a to pouze v Praze.

K 21. listopadu už byl chřipkový virus hlášený kromě hlavního města i v Brně, Českých Budějovicích, Plzni a Strakonicích.

Související obsah

​Toho, že dominantním kmenem letos bude H3N2, si odborníci začali všímat už dříve, a to na základě dat z jižní polokoule, kde už postcovidová chřipková vlna proběhla. V tuto chvíli epidemie plošně řádí na Maltě, v Portugalsku a Skotsku. Podle epidemiologa Romana Prymuly jsou náznaky také v Německu. "Přijde vlna, která bude výrazně silnější než v posledních dvou letech," predikuje.

Dobrou zprávou je, že připravené vakcíny jsou účinné právě na tuto variantu chřipkového viru. Zájem o ně ale zatím příliš není.

Více informací se dozvíte v reportáži (17/11/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz