Zajímavosti

Trápí vás bolest v krku? Lékaři řekli, jak poznáte covid od chřipky a jiných nemocí

Trápí vás bolest v krku? Lékaři řekli, jak poznáte covid od chřipky a jiných nemocí
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Podle některých zdrojů je bolest v krku aktuálně nejčastějším příznakem covidu-19. Na rozdíl od ztráty čichu nebo chuti se jedná o symptom, který je běžný pro mnoho dalších onemocnění, například angínu, chřipku nebo nachlazení. Podle odborníků ale covidová bolest v krku může být trochu odlišná.

Únava, ztráta čichu nebo horečka dříve patřily mezi hlavní první příznaky covidu, spolu s mutacemi viru se ale mění i symptomy. Podle britského epidemiologa Tima Spectora v současné době covid začíná u dvou třetin pacientů bolestí v krku (psali jsme o tom zde), jedná se tak patrně o nejčastější příznak.

Při bolesti v krku ale není tak snadné poznat, o které onemocnění se jedná. "Je těžké rozlišit mezi covidem a nachlazením, pokud jediný příznak, který máte, je bolest v krku. Pokud ji způsobuje covid, je víceméně podobná bolesti při jakékoliv jiné infekci v krku," řekl deníku Daily Mirror profesor a imunolog Denis Kinane.

Související obsah

​Při covidu podle něj pacienti ale častěji pociťují škrábání, obzvlášť při polykání. "V mnoha případech lidé navíc pociťují v krku sucho a podráždění, což může být důsledek zánětu v zadní části krku," dodal imunolog. Bolest v krku se při covidu podle Kinaneho obvykle objeví v prvním týdnu nemoci a velmi rychle se zlepšuje.

V porovnání s jinými nemocemi pacienti s covidem pociťují první den velmi silnou bolest, která se ale každý den zlepšuje. Obvykle netrvá déle než pět dní. Pokud tento příznak přetrvává delší dobu, je vysoce pravděpodobné, že pacient trpí jinou nemocí.

Americká lékařka Cassandra Pierrová se pro zpravodajský web Insider vyjádřila podobně. Podle ní lidé s covidem mohou v krku pociťovat méně bolesti a více škrábání. Někteří lidé podle ní mohou trpět silnou bolestí, nejčastější ale bývá mírná nebo svědivá bolest.

Covid, chřipka, nebo angína?

Odborníci se shodují v tom, že nejspolehlivějším způsobem, jak zjistit, zda za bolestí v krku stojí covid, je PCR test. Jak již bylo zmíněno, tento příznak doprovází celou řadu nemocí, a to nejen virového původu. Například streptokoková infekce je bakteriální a obvykle způsobuje palčivější bolest než jiné nemoci.

Související obsah

​Bakteriálního i virového původu může být angína, která rovněž způsobuje silnou bolest v krku. Na rozdíl od covidu má ale specifičtější příznaky. "Když se lidé podívají do zadní části krku, vidí bělavý povlak, který vypadá téměř jako hnis," vysvětluje plicní lékař Benjamin Singer. Bolest může trvat až dva týdny a neztrácí na intenzitě. Může způsobovat také zduření lymfatických uzlin.

Covidová bolest v krku je spíše zaměnitelná s jinými virovými infekcemi než bakteriálními. Můžeme ji ale odlišit i od chřipky, při které to nebývá nejčastější příznak a rozhodně jej pacienti nemají jako jediný symptom, což je u covidu možné. Pokud máte chřipku, pravděpodobně ji budou provázet závažnější příznaky, jako je horečka, bolest svalů, únava a suchý kašel.

Kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem ministerstvo zdravotnictví spustilo novou očkovací kampaň:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz