Počasí

Advent začne zataženou oblohou, sněhu se dočkáme až příští týden

První adventní víkend přinese typické listopadové, ale poměrně teplé počasí, kdy odpoledne vystoupají teploty až k 9 °C. Svatá Kateřina, která připadá na pátek, na ledě rozhodně nebude, sněžit bude jen na horách. Počátkem příštího týdne ale teploty opět klesnou.

V pátek bude oblačno až zataženo, místy déšť, na vrcholcích hor sněžení. Během dne ojediněle i polojasno, ojediněle můžeme očekávat mrznoucí srážky, ráno i mrznoucí mlhy. Ranní teploty 3 až −1 °C, denní pak 4 až 8 °C.

​Víkend ve znamení nadprůměrných teplot

Z víkendu přinese vyšší teploty sobota, kdy budou maxima atakovat 10 °C. Bude zataženo až oblačno, místy déšť, na horách sněžení nebo déšť se sněhem, ojediněle se vyskytnou mlhy. Ranní teploty 4 až 0 °C, ojediněle −1 °C, denní vyšplhají na 5 až 9 °C. V neděli bude oblačno až zataženo, na severovýchodě území místy déšť, na horách sněžení. Ojediněle mlhy. Ranní teploty 4 až 0 °C, ojediněle −2 °C, denní se budou pohybovat mezi 3 až 7 °C.

Související obsah

​Ideální podmínky pro umělé zasněžování

Hned na začátku příštího týdne ale začnou teploty klesat. Zpočátku bude sněžit pouze na horách, od úterý se budou sněhové vločky vyskytovat už od středních poloh. V pondělí bude zataženo, během dne od západu místy déšť, na horách sněžení. Ráno naměříme 1 až −3 °C, přes den 2 až 6 °C. V úterý bude zataženo, místy déšť, od středních poloh sněžení, počítat musíme s mlhami. Ranní teploty budou 1 až −3 °C, denní klesnou na 1 až 5 °C. Ve středu bude zataženo, místy déšť, od středních poloh sněžení, ráno budou přetrvávat mlhy. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 1 a −3 °C, přes den bude opět 1 až 5 °C.

Na horách budou panovat pravé zimní podmínky. Padat bude přírodní sníh, budou však také skvělé podmínky pro umělé zasněžování. Nyní nejvíce sněhu leží na Šumavě, v okolí nejvyššího vrcholu Plechý až 40 cm, na Blatném vrchu 25 cm.

Na první meteorologický zimní den, tj. 1. prosince bude v Česku místy ležet sníh | Zdroj: www.wetterzentrale.de

Ten, kdo vyhlíží bílé Vánoce a dá na pranostiky, poté mu pranostika "Kateřina na ledě, Vánoce na blátě" letos nepomůže. Ale vychází vůbec toto lidové rčení? Za posledních 10 let nenajdeme ani jednou na 25. listopadu teploty trvale pod bodem mrazu. V roce 2009 dokonce bylo jako na jaře, a to 14,6 °C. V posledních letech bychom svatou Kateřinu na ledě našli naposledy v roce 1998, tehdy ale na Štědrý den také mrzlo. Až v roce 1995 se tato pranostika vyplnila. Kateřina byla na ledě (v maximech −1 °C) a Štědrý den pak byl opravdu na blátě (11,5 °C).

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz