Domácí

Gang zotročoval bezdomovce. Museli pracovat zadarmo a jedli prošlé jídlo

Čtyři muže a jednu ženu obvinila policie kvůli novodobému otrokářství. Bezdomovce a další sociálně znevýhodněné lidi měli pod pohrůžkou násilí nutit k práci zadarmo a životu v nevyhovujících podmínkách.

Měli vyhledávat sociálně slabé lidi, například bezdomovce (od roku 2019 v Ústeckém kraji, pak i jinde v Česku), a nabízet jim bydlení a práci. Ti, kteří jim na tuto nabídku kývli, se ale podle policie stali soudobými otroky.

Obviněná pětice měla přemluvené muže a ženy svážet do České Kamenice na Ústecku, kde je podle policie ubytovala v nevhodných podmínkách a k jídlu jim dávala prošlé potraviny. Přes týden je skupina měla posílat na smluvené stavební práce, přes víkend je pak měla pod pohrůžkou násilí nutit pracovat přímo pro sebe.

Související obsah

Kromě prošlých potravin se ale lidé odměny za práci nejspíš nedočkali. Všechny peníze totiž měli odevzdávat svým "pánům". "Tímto způsobem dle našich závěrů získali cca 15 milionů korun," sdělil k případu mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

"Obviněným byly zajištěny čtyři nemovitosti v hodnotě cca 8 milionů korun a peníze na bankovních účtech v řádech desítek tisíc korun," doplnil Ibehej.

Pro skupinu lidí si sice přišla zásahovka, stíháni jsou ale na svobodě. V případě odsouzení jim za obchodování s lidmi hrozí 5 až 12 let za mřížemi.

Související obsah

"Vzhledem k charakteru této trestné činnosti, která mohla probíhat delší dobu, vyzývá NCOZ další možné poškozené osoby, kterých by se mohl týkat tento případ, aby se kriminalistům přihlásily na e-mail ncoz.O2.oběti@pcr.cz, případně na telefon 705 925 534," dodal mluvčí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz