Naše Česko

Black Friday české e-shopy nezachrání. Zkrachuje jich až deset tisíc

Češi se podle předpokladů na Black Friday budou předzásobovat. Odborníci v pořadu Naše Česko mluvili o tom, jak by se lidé měli ochránit před podvodnými slevami. Zároveň ale zmínili nepříznivé prognózy týkající se internetových obchodů.

Během pandemie byl velký boom internetových obchodů, podle odhadů je jich v Česku zhruba 45 tisíc. "Podle všech ukazatelů to není udržitelné. Po pandemii pozorujeme, že se nám lidé vrací do kamenných obchodů, a to z jednoduchého důvodu – zákazníci požadují i nějakou službu," zmínil Šmatlák.

Nezachrání je pravděpodobně ani právě vrcholící Black Friday. "Očekáváme skutečně, že někteří internetoví hráči budou muset z trhu odejít," doplnil s tím, že podle odhadů může až deset tisíc internetových obchodů v Česku skončit.

S Black Friday vrcholí také nákupní horečka. "Lidé v našem řetězci nakupují velmi podobně jako v minulém roce. Vypadá to, že poslední věc, na které by chtěli naši zákazníci šetřit, jsou jejich domácí mazlíčci," říká obchodní ředitel společnosti PetCenter Jakub Šmatlák.

Související obsah

Očekává nárůst tržeb. "Už v tuto chvíli máme první signály, že se lidé předzásobují například krmivy, typicky kupují dvakrát až třikrát větší množství než normálně. Bojí se totiž zvýšení cen. U psího žrádla například u některých značek k žádnému zdražení ale zatím nedošlo, ceny jsou zatím velmi dobré," nastínil Šmatlák.

Podle mluvčího České obchodní inspekce Jiřího Fröhlicha je toto poslední období, kdy spotřebitelé narazí na prodejce, kteří se snaží využít doby, než začne platit novela zákona o ochraně spotřebitele, která jim zpřísní pravidla ohledně slev.

Související obsah

Doporučuje také, jak vyzrát na zdánlivé slevy. "Jediná správná cesta, jak se dozvědět, jestli zboží nakupuji ve slevě, nebo ne, tak doporučuji podívat se na srovnávače cen a porovnat ceny u konkurence. Hlavní také je nedívat se na procento slevy, ale na finální cenu, abyste zjistili, jestli se jedná skutečně o slevu, která je pro vás zajímavá," doporučil Fröhlich.​

V minulém roce ČOI dělala na Black Friday 33 kontrol, z nichž 12 odhalilo falešné slevy. "Letos ústřední ředitel obchodní inspekce zadal příkaz, aby tomu věnovala mimořádnou pozornost. Ale nemohu odhadnout, kolik těch kontrol bude, ale každý region ČOI se na to v pátek zaměří," varuje mluvčí ČOI.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz