Domácí

Hrozí nedostatek sádla? Lidé ho skupují kvůli drahému máslu

Hrozí nedostatek sádla? Lidé ho skupují kvůli drahému máslu
Chleba se sádlem, ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi se blíží i období pečení vánočního cukroví. K jeho přípravě je třeba použít nějaký tuk. Lidé nejčastěji sahají po másle, které však v poslední době výrazně zdražilo. Připlatíte si i za sádlo, stejné množství však seženete zhruba o polovinu levněji. Jeho výrobci tak nyní sotva stíhají uspokojit vysokou poptávku.

Českou republiku v současnosti drtí nejen vysoké ceny energií, ale také třeba potravin. Stále více lidí tak například nahrazuje drahé máslo sádlem. I to však podražilo, a někteří výrobci navíc upozorňují, že zanedlouho se jeho cena srovná s cenou másla.

"Od prodejců evidujeme výrazně zvýšenou poptávku po sádle. Ceny surovin pro jeho výrobu neustále stoupají, odhaduji proto, že to nebude trvat dlouho, kdy bude cena sádla a másla na stejné úrovni. Jedeme nadoraz, nového odběratele bychom museli odmítnout," sdělil redakci TN.cz jednatel společnosti Ivo Ligurský.

Související obsah

​Nové zakázky už teď musí odmítat Řeznictví Janus. "Poptávka po sádle je v této době minimálně trojnásobná oproti průměru v minulých letech. Suroviny zdražily o sto procent, s maržemi jsme šli dolů, abychom uspokojili trh. Cena sádla závisí do velké míry na tom, jaké budou v příštím roce ceny energií," říká jednatel Miroslav Janus.

Na ceny energií upozornil i jednatel firmy Piller Tomáš Piller. "Zatím se nám nechce promítat nové fixované ceny energií do cen sádla. Pokud však energie dále podraží, do těch cen se to pak určitě promítne. Problém potom není jen ve zdražení surovin, ale také v jejich nedostatku. Vepřové sádlo kouskové chybí v celé Evropské unii," uvedl pro TN.cz.

Související obsah

​V některých obchodech je sádla zatím dostatek

"Můžeme potvrdit, že v posledních přibližně šesti měsících registrujeme nárůst prodeje sádla. Veškerého zboží na našich prodejnách je ale dostatek," informoval redakci mluvčí Penny Marketu Tomáš Kubík. Minimálně do konce roku bude sádlo standardně k dispozici i v prodejnách Tesco. "V celé Evropě je v současné době velká poptávka po sádle, s naším dodavatelem máme do konce roku nasmlouvané dostatečně velké objemy," nechal se slyšet mluvčí Tesca Michal Kuzmiak.

"Ve srovnání s loňským rokem evidujeme o něco nižší odprodeje másla, a naopak rostoucí poptávku po margarínech a po sádle. Co se týká dostupnosti sádla v našich prodejnách, jsme v úzkém kontaktu s dodavateli, abychom zákazníkům zabezpečili plynulé zásobování, a zajistili jim tedy plnou nabídku zboží," sdělil za řetězec Lidl jeho mluvčí Tomáš Myler.

Související obsah

​Podle ředitele komunikace obchodů Albert Jiřího Marečka je ale sádla na trhu nedostatek. "Příčinou jsou chybějící suroviny ke škvaření. Vzhledem k blížícím se vánočním svátkům se ovšem nyní výrazně více prodává máslo, alespoň tedy v našich prodejnách," uvedl pro TN.cz.

Výrazně zvýšenou poptávku po sádle naopak neregistruje řetězec Kaufland. "V nabídce ho máme a zásob je dostatek," doplnila Renata Maierl z oddělení firemní komunikace.

Ekonom Štěpán Křeček varuje před nejdražšími Vánocemi v historii:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz