Šetří celé Česko

Noční můra v podobě Vánoc. Svátky letos budou pro samoživitele velmi těžké

Blíží se období, na které se mnozí celý rok těší. Vánoce jsou ale pro řadu lidí noční můrou. Rodiče samoživitelé totiž musí počítat každou korunu, přesto chtějí o vánočních svátcích svým dětem dopřát pocit štěstí a radosti z dárků. Letos to budou mít obzvlášť těžké. Kvůli rostoucím cenám energií se životní náklady výrazně zvýšily.

Vánoce bez dárků i štědrovečerní večeře budou letos realitou pro tisíce českých rodin. Kvůli zdražování jsou někteří samoživitelé sotva schopni zaplatit měsíční výdaje. Na splnění vánočních přání dětí už často nezbývá. "Dám dvě třetiny platu za energie. Je to mazec, je to síla, prostě se šetří, kde se dá," svěřila se paní Martina, která je samoživitelkou.

Jak těžký je život samoživitelky, dokládá i příběh Kateřiny Fořtové. Vychovává tříletou dceru a devítiletého syna a několik let společně žijí ze dne na den. Přesto se snaží dělat vše pro to, aby děti mohly prožít tradiční Štědrý den. Dárky pro děti má letos už vymyšlené.

Související obsah

​"Každé dítě dostane po jednom dárku. Amálce jsem ještě nic nevybrala. Chtěla bych pro ní chtěla nějakou větší panenku. Možná to zkusím taky ještě trošku ošulit, že jí vezmu něco z bazaru," prozradila paní Kateřina. "Synovi jsem šetřila na dražší dárek, ten ale má slíbenej jeden. Nic víc nedostane, a to ani k narozeninám," dodala.

S přípravou štědrovečerní večeře jí pomáhá rodina. "Na Štědrý den jezdíme k mému otci, takže se večeřet bude tam. Jelikož má otec alergii na ryby, tak nemůže být kapr, takže ušetříme i na tom," pokračuje paní Kateřina. Peníze ušetří i na stromečku. S dětmi místo jedle nebo smrčku každoročně zdobí palmu, kterou mají doma v květináči. Ani péct cukroví neplánuje.

Statisíce samoživitelů jsou v podobné situaci

Podobně nad každou korunou musí přemýšlet v Česku asi 200 tisíc rodičů samoživitelů. "Podle výsledků našeho průzkumu až čtyři pětiny samoživitelů nemají finance na pořízení vánočních dárků," uvedla ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková.

Související obsah

​Ani u jiných samoživitelů ale není situace optimističtější. Několikatisícových položek se jejich děti pod stromečkem nedočkají. Zklamat svoje potomky nechtějí, a tak se prý snaží ušetřit jinde a potěšit je alespoň nějakou drobností.

"Sólo rodiče budou jednoznačně nejvíce šetřit na vánočních dárcích, ale potom i na štědrovečerní večeři a celkově na zajištění jídla během vánočních svátků, tzn. na cukroví, ale také i na vánoční výzdobě," vysvětluje Pavlousková.

Další možností je sehnat dárek pro děti alespoň prostřednictvím neziskových organizací a doufat tak ve štědrost ostatních lidí. "Zájem jednoznačně narůstá. Skutečně se bavíme o stovkách rodin a stovkách dětí," říká Pavlousková.

Související obsah

​Podle odborníků ale nezáleží na ceně dárků. To, že v mnoha rodinách budou letos Vánoce chudší, podle nich nemá na děti žádný vliv. Důležitější než dárky jsou prý společně strávené chvíle.

Krize samoživitelů trvá už déle

"Situace samoživitelů v Česku je ale kritická už poslední tři roky, a to od začátku koronavirove pandemie," upozorňuje Pavlousková.

"Mají dluhy a nezvládají jejich snižování. Mají problémy splácet svoje závazky. V některých poradnách stoupl meziročně počet klientů, kteří řeší tuto problematiku, až o 100 procent," potvrzuje předseda Asociace občanských poraden Hynek Kalvoda.

Po Novém roce navíc některým lidem končí fixace energií a mezi nimi jsou i samoživitelé.

Martina Dvořáková, sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz