Zahraničí

Čína zažívá nárůst případů covidu. Ekonomika naopak klesá

Čína zažívá nárůst případů covidu. Ekonomika naopak klesá
Covidvá opatření (Ilustrační fotografie) | Zdroj: Getty Images

Téměř všechny ze 31 provincií Číny hlásí nové případy nákazy nemocí covid-19. Ve středu evidovala čínská vláda přes 31 tisíc infikovaných. Na tvrdá opatření, kterými se Čína rozhodla na nemoc reagovat, ale negativně reaguje její ekonomika.

Čína hlásí přes 31 tisíc nakažených virem SARS-CoV-2. U téměř 90 % z nich se ale nemoc covid-19 nijak neprojevuje. Přestože Čína mírně uvolnila svou proticovidovou politiku, ekonomika stále výrazně pokulhává za plány komunistické vlády, tvrdí americká televize CNBC.

Nejvíce je zasaženo hlavní město Peking spolu s jihočínským městem Kanton a nejlidnatějším čínským městem Čchung-čching. Celkově pak počet nakažených překonal statistiky z letošního jara, kdy kvůli výskytu nemoci došlo k takřka neprodyšnému uzavření Šanghaje.

Související obsah

V prvním pololetí letošního roku čínská ekonomika takřka nerostla. Ve třetím čtvrtletí pak vzrostla o 3 %, na jaře ale centrální vláda plánovala růst 5,5 %. Důvodem jsou právě proticovidová opatření.

Čína už od své politiky nulové tolerance ke covidu částečně upustila a snaží se opatření více zacílit. Přesto jsou tamní nařízení stále velmi přísná. Továrny v zasažených oblastech například nutí své zaměstnance, aby bydleli přímo v továrně. Chtějí tak udržet tempo výroby, aniž by hrozilo šíření viru mimo závod.

Podle britské BBC se ale lidé začínají proti špatným pracovním podmínkám bouřit. Například ve městě Čeng-čou musela proti zaměstnancům v továrně na telefony iPhone zasahovat policie. Podle demonstrantů byl přitom zásah velmi brutální a policisté v ochranných oblecích několik protestujících těžce zranili.

Covid se stává běžnou nemocí. Válek chce zrušit povinnost izolace:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz