Domácí

Nevšední úkaz na Brněnsku! Měsíc před Vánoci tam kvetou stromy

Nevšední úkaz na Brněnsku! Měsíc před Vánoci tam kvetou stromy
Obyvatele Ivančic překvapily rozkvetlé stromy | Zdroj: Se svolením čtenáře Josefa N.

Mezitím, co ve zbytku republiky je pořádná zima, vypadá to, že na Brněnsku panuje jaro. Obyvatelům jihomoravských Ivančic totiž měsíc před Vánoci před domy rozkvétají stromy.

Nevídaný úkaz čekal obyvatele města Ivančice. Na sídlišti ve městě, které se nachází v okrese Brno-venkov, rozkvetly i navzdory mrazivým dnům stromy. Ačkoliv tamní obyvatele květy překvapily, odborník pro to má logické vysvětlení.

​Podle experta Tomáše Vencálka, kurátora dřevin z Botanické zahrady hl. m. Prahy, by se totiž mohlo jednat o višeň chloupkatou. Tento druh si lidé údajně často pletou se sakurami. Nicméně višeň chloupkatá je typická právě svým časným kvetením.

"Pokud chladnou periodu již od konce podzimu vystřídá perioda teplá, může prakticky vykvést kdykoliv od listopadu do března, dokud nezačne zase mrznout. Pokud je celá zima mrazivá, vykvétá zpravidla od března do dubna," vysvětlil Vencálek.

Související obsah

Podobně jako višeň chloupkatá vás ale mohou překvapit i další stromy. ​Podle odborníka není totiž brněnský úkaz zas tak kuriózní. V tomto ročním období kvete prý například i vilín virginský nebo později v únoru i vilín měkký. Mezi brzo kvetoucí keře pak podle Vencálka patří například kalina vonná nebo jasmín nahokvětý.

Jaká zima nás čeká? Příroda napovídá, na co se máme připravit:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz