Zahraničí

V Číně to vře kvůli covidu. Lidé chtějí konec opatření i prezidenta Si Ťin-pchinga

Za poslední den evidují úřady v Číně nejvyšší přírůstek pacientů nakažených covidem-19 od začátku pandemie. Už tak vážná situace se ještě zhoršila po víkendu, kdy se napříč zemí konaly masivní protesty. Lidé se bouřili proti epidemickým opatřením i vládě komunistické strany.

Počet nakažených koronavirem v Číně roste navzdory přísným proticovidovým restrikcím. Právě přísná opatření vyvolala vlnu nevole. O víkendu vyšly do ulic řady čínských měst tisíce lidí.

V Pekingu policisté zakročili proti stovkám lidí protestujícím nedaleko diplomatické čtvrti. Podle portálu CNN se jedná o jednu z prvních významných demonstrací v hlavním městě od nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga v roce 2012.

Související obsah

"Jde o naprosto odlišný typ protestů, než jaké jsme viděli v posledních dvou desetiletích. Ty měly tendence zaměřovat se na požadavky na úředníky a velmi cílené ekonomické a společenské problémy. Místo toho nyní lidé vyjadřují své politické rozhořčení spolu s obavami z opatření proti covidu-19," přiblížila docentka Maria Repniková, která studuje čínskou politiku a média.

Symbolem protestů se staly prázdné listy bílých papírů, píše portál The Guardian. Lidé právě tímto způsobem dávají najevo svůj odpor vůči cenzuře. Kromě zrušení koronavirových restrikcí požadují také odstoupení komunistické vlády v čele se současnou hlavou státu.

Za poslední den tak přibylo dle portálu Reuters nejvíce nakažených od začátku pandemie. V neděli laboratoře odhalily 40 052 případů, o den dříve jich bylo kolem 39 700.

Vlnu nevole umocnil požár domu v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na konci listopadu. Při něm zahynulo 10 lidí. Objevily se totiž informace spolu s videem na sociálních sítích, že kvůli přísným restrikcím se k požáru nemohli dostat včas záchranáři, uvedl portál Sky News. Čínské úřady však tuto skutečnost popírají.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz