Domácí

Březina souboj o Hrad vzdává. Neodvolá se proti tomu, že ho ministerstvo vyřadilo

Březina souboj o Hrad vzdává. Neodvolá se proti tomu, že ho ministerstvo vyřadilo
Podnikatel Tomáš Březina | Zdroj: TV Nova

Podnikatel Tomáš Březina oficiálně stáhl svou kandidaturu na českého prezidenta. Učinil tak poté, co ministerstvo vnitra jeho přihlášku zamítlo pro nedodání dostatečného počtu podpisů občanů. A to i přesto, že se mohl proti rozhodnutí ministerstva ještě odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu.

Jedním z neúspěšných kandidátů na post prezidenta republiky, který ministerstvu vnitra nedodal dostatečné množství platných podpisů pro uznání kandidatury, je podnikatel Tomáš Březina. Bývalý poslanec za ODS a později člen ANO měl podle ministerstva dodat příliš mnoho neplatných podpisů, kvůli čemuž nepřekročil požadovanou hranici 50 tisíc podpisů občanů.

Proti tomu se však Březina ohradil ve vyjádření, které má TN.cz k dispozici. "Na Ministerstvu vnitra České republiky bylo dne 7. listopadu 2022 mnou osobně předáno 14 065 petičních archů, každý s pěti podpisy petentů. Celkem tedy bylo předáno 70 325 podpisů petentů. Předávací protokol máme archivovaný," tvrdí Březina.

Související obsah

Zároveň dodal, že společně se svým týmem od 13. dubna sesbíral celkem 80 344 podpisů, z nichž ale nakonec okolo 10 tisíce vyřadil. "U většiny šlo pouze o předběžnou opatrnost. Byli jsme si proto jistí naší téměř nulovou chybovostí," prohlásil Březina.

Ministerstvo vnitra ale rozhodlo jinak. Podle něj Březina dodal velké množství neplatných podpisů, které musely být vyškrtnuty. Z toho důvodu tak neměl dostatečný počet podpisů pro kandidaturu na prezidenta.

Proti rozhodnutí ministerstva se Březina může hájit před Nejvyšším správním soudem. Tuto možnost ale nevyužije. "Jsem přesvědčen, že bych s odvoláním bezpečně uspěl a mohl pokračovat v kampani. Bohužel s třítýdenní přestávkou, bohužel v horké části kampaně. Tedy s negativními důsledky mojí dočasné absence," zakončil Březina, který tak oficiálně oznámil ukončení své kampaně.

Prezidentští kandidáti odevzdali přihlášky. Třetina z nich je měla neplatné:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz