Domácí

Haléře i miliony. Kolik dostali prezidentští kandidáti od dárců? PŘEHLED

Na Pražský hrad se nedá kandidovat bez peněz na kampaň. Každý kandidát si musí založit transparentní účet, na kterém je vidět, kolik dostal a kolik utrácí. Nejvíce zatím dostala bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, expremiérovi Andreji Babišovi (ANO) posílají lidé halíře.

Nerudová dostala nedávno miliony od společnosti Moravec Invest, kterou vlastní Martin Moravec. Jde o nejvyšší dar současné kampaně. Naopak expremiér Andrej Babiš dostává od lidí z legrace haléře. Podívejte se, jak vypadají transparentní účty všech kandidátů na Hrad.

Petr Pavel

Bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel má transparentní účet u Fio banky. Mezi tisícovkami, které mu lidé posílají, se objevuje také milion korun od podnikatele a filantropa Martina Vohánky, stejnou částku poslali i podnikatelé Michal Šlemr či Martin Hájek. Transparentní účet Petra Pavla si můžete sami prohlédnout zde.

Danuše Nerudová  

Transparentní účet Nerudové u České spořitelny vzbudil v posledních dnech největší diskuze. Od Moravce, který je mimo jiné zakladatelem sítě drogerií Teta, dostala pět milionů korun. Není ale jediným významným dárcem. Dva miliony jí poslal i podnikatel v oblasti potravinářství Pavel Faiereisl. Transparentní účet Danuše Nerudové si můžete prohlédnout zde.

Související obsah

Andrej Babiš

Expremiér a předseda hnutí ANO už dříve avizoval, že kampaň bude financovat jeho partaj. Podle toho vypadá jeho transparentní účet u Komerční banky. Zůstatek na něm je jen 1 020 korun a celý je zaplněn haléřovými příspěvky se vzkazy jako: "Na novou káru, ať nemusíte jezdit mercedesem." Transparentní účet Andreje Babiše si můžete prohlédnout zde.

Josef Středula

Předsedovi Českomoravské konfederace odborových svazů Josefu Středulovi žádné milionové příspěvky na jeho účet od Fio banky doteď nepřišly. Přes 245 tisíc mu dohromady poslal spolek Společně pro lidi, v jehož čele stojí dosavadní šéf Středulova týmu Miroslav Sklenář. Dostal také 50 tisíc od bývalého ministra vnitra Martina Peciny. Mezi dárci jsou i veřejně neznámá jména jako Petra Holubová či Martin Čech. Oba dali 200 tisíc. Transparentní účet Josefa Středuly si můžete prohlédnout zde.

Pavel Fischer (nez.)

Většinou v tisícovkách chodí příspěvky na účet senátora Pavla Fischera u České spořitelny. Nejvíce mu zatím poslal atlet Maximilián Albert Matolín, který Fischerovi dal 300 tisíc korun. Jeho kolega ze Senátu Ladislav Faktor (nez.) mu daroval 200 tisíc korun. Transparentní účet Pavla Fischera si můžete prohlédnout zde.

Marek Hilšer (nez.)

Na příliš vysoké příspěvky na transparentním účtu u Fio banky nemůže spoléhat ani senátor Marek Hilšer. Mezi příspěvky v tisícovkách vyčnívají pouze částky zaslané jeho vlastní partají Marek Hilšer do Senátu. Ta mu dohromady poslala už 750 tisíc. Transparentní účet Marka Hilšera si můžete prohlédnout zde.

Související obsah

Karel Janeček

Nejvíce peněz si na svůj účet u Komerční banky matematik Karel Janeček poslal sám. Ten už na účet zaslal asi 28 milionů korun. Kromě toho mu několik lidí poslalo pár stovek korun. Transparentní účet Karla Janečka si můžete prohlédnout zde.

Jaroslav Bašta (SPD)

Poslanec Jaroslav Bašta je kandidátem hnutí SPD. Na jeho transparentním účtu od Fio banky to je poznat. Dohromady mu hnutí poslalo přes 3 700 000 korun. Sám Bašta si dvakrát poslal 100 tisíc, ale to je zatím vše. Transparentní účet Jaroslava Bašty si můžete prohlédnout zde. 

Tomáš Zima

Bývalý rektor Univerzity Karlovy má na svém účtu od České spořitelny několik výrazných podporovatelů. Největší z nich je vedoucí Sérologické laboratoře při Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marcela Dražďáková. Ta mu poslala 300 tisíc korun. Transparentní účet Tomáše Zimy si můžete prohlédnout zde.

Související obsah

Karel Diviš

Podnikatel Karel Diviš si svou kampaň financuje skoro sám. Kromě pár korun přišly na jeho účet od ČSOB pouze jeho vlastní peníze. Zatím do své kampaně investoval 1 650 000 korun. Transparentní účet Karla Diviše si můžete prohlédnout zde.

Tomáš Březina

Dalším kandidátem, který si kampaň financuje téměř sám, je podnikatel Tomáš Březina. Ten už na svůj účet u Fio banky poslal přes devět milionů korun. Transparentní účet Tomáše Březiny si můžete prohlédnout zde.

Denisa Rohanová

Prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová na svém účtu u Komerční banky zatím příliš peněz nemá. Kromě jednoho příspěvku v hodnotě deset tisíc korun ze začátku července jí žádné další peníze zatím nepřišly. Transparentní účet Denisy Rohanové si můžete prohlédnout zde. 

Kandidátní listiny odevzdalo 21 uchazečů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz