Ekonomika

Ceny nemovitostí strmě klesají. Ekonomové radí, kdy koupit byt či dům

Ceny nemovitostí by v příštím roce mohl čekat rekordní, až desetiprocentní pokles a nejlevnější by podle expertů mohly být zhruba v polovině příštího roku. Vůbec poprvé začíná do cen nemovitostí výrazněji zasahovat také to, jak je dům či byt energeticky náročný.

Ceny nemovitostí začaly v posledních několika měsících strmě klesat. Například cena nezrekonstruovaného bytu 3+1 na pražském Chodově by se teď aktuálně pohybovala okolo 6 milionů a 900 tisíc, ještě letos na jaře se přitom prodal za 7 300 000.

V průměru se ceny nemovitostí v porovnání s cenami, které v Česku byly ještě v polovině letošního roku, propadly zhruba o pět procent. "Oproti tomu, co bylo před půl rokem, je potřeba tu cenu markantně snížit. Je potřeba to těm prodávajícím vysvětlovat," uvedla realitní makléřka Kristýna Řezáčová.

Související obsah

Ve srovnání mezi krajskými městy zatím nejvíc klesaly ceny nemovitostí ve Zlíně. Za poslední měsíc o více než tři procenta. Podle odborníků za propadem cen stojí především drahé hypotéky a vysoká inflace.

"Vzhledem k tomu, že se domácnosti snaží ušetřit, kde se dá, tak budou odkládat například nákup nemovitostí, což výrazně sníží nákupní náladu na trhu. Odhady poklesu cen nemovitostí se pohybují kolem 10 procent v průběhu příštího roku," předpovídá ekonom David Navrátil.

Související obsah

Experti se tak jednoznačně shodují, že s nákupem nemovitosti je v tuto chvíli lepší ještě chvilku počkat. "S vhodným nákupem nemovitosti bychom se mohli trefit někde do poloviny příštího roku," řekl realitní analytik Martin Diblíček.

Největší pokles experti čekají hlavně u starších nemovitostí. "Sledujeme přesun lidí od starých bytů k novým. Poprvé od revoluce musejí lidé zásadněji řešit i náklady na vytápění," prohlásil ekonom Petr Bartoň.

Navíc společně se zdražením stavebních materiálů výrazně vzrostly i náklady potřebné na rekonstrukci.

drz, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz