Domácí

Ústavní soud zamítl stížnost Jany Nečasové. Podmíněný trest stále platí

Ústavní soud v úterý zamítl stížnost čtyř odsouzených v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Mezi odsouzenými figuruje manželka bývalého premiéra Petra Nečase. Ta podle rozsudku zneužila svou pravomoc, když jako ředitelka Nečasova kabinetu přikázala zpravodajcům sledovat Nečasovu tehdejší manželku Radku.

Senát Ústavního soudu v úterý zamítl stížnost Jany Nečasové a dalších tří zpravodajců v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Stížnost směřovala proti předchozím usnesením Nejvyššího, pražského městského a Obvodního soudu pro Prahu 1. Ty v minulých letech potvrdily čtyřem aktérům podmíněné tresty a zákaz působení ve veřejné sféře.

Nečasová a bývalí zpravodajci se domáhali zrušení podmíněných trestů, protože podle nich nebylo dodrženo jejich právo na spravedlivý proces. V době spáchání trestného činu totiž neměla existovat pevná pravidla, která by tuto činnost zakazovala. Podle stížnosti měl být přizván k soudu znalec, který by zhodnotil možný právní omyl. To se ale v průběhu procesu nestalo.

Související obsah

Podle Ústavního soudu však nešlo o omyl, nýbrž o vědomé zneužití mezer v zákoně. "Podle výsledků soudního řízení i obhajoby stěžovatelů je zřejmé, že se stěžovatelé rozhodli tyto systémové nedostatky ignorovat, nebo dokonce zneužít," sdělila mluvčí Ústavního soudu Kamila Abbasi.

Soud také upozornil, že část odpovědnosti za kauzu nesou kontrolní orgány státních tajných služeb a také zákonodárci, kteří umožnili zneužití systému. "V podmínkách demokratického státu respektujícího základní práva a svobody není možné, aby ozbrojené složky a tajné služby státu bez řádného zákonného procesu plnily příkazy politických činitelů," dodala Abbasi.

Kromě Nečasové se zrušení trestů domáhali také bývalí zpravodajci Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek. Společně byli odsouzeni za účast v kauze, kdy podle rozsudku Nečasová zneužila pravomoci ředitelky kabinetu premiéra Petra Nečase.

Související obsah

Na příkaz Nečasové, tehdy ještě Nagyové, měli zpravodajci sledovat tehdejší manželku Petra Nečase. Cílem bylo získání důkazů o domnělé nevěře Radky Nečasové, která by uspíšila rozvod. Podobně měla Jana Nečasová zosnovat sledování dvou zaměstnanců Úřadu vlády.

Kauza, která vypukla v roce 2013, měla rozsáhlé následky. Způsobila pád vlády Petra Nečase, který současně rezignoval také na svou funkci předsedy ODS. Kromě Nečasové a zpravodajců policie stíhala i několik poslanců ODS, kterými byli Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz