Domácí

Univerzita Karlova otevřela nebinární toalety. Lidé netuší, kdo na ně může

Univerzita Karlova otevřela nebinární toalety. Lidé netuší, kdo na ně může
Nebinární toalety na FHS UK | Zdroj: Fakulta humanitních studií UK

Nebinární toalety, které jsou zároveň pro invalidy a je tam i přebalovací pult. Takovou místnost nedávno otevřela Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Pod příspěvkem na sociální síti se okamžitě strhla bouřlivá debata, mnozí lidé totiž netuší, kdo záchod může využívat.

"V budově FHS UK v prostorách nebinární toalety v 0. podlaží (č. dveří 0.06) na WC pro invalidy je k dispozici přebalovací pult. Neváhejte ho tedy v případě potřeby využít, místnost je trvale dostupná," oznámila fakulta na facebooku.

Jenomže namísto nadšení se setkala s kritikou, v některých vyvolala i zmatek. "A nevíte náhodou, zda na tuto toaletu mohou i binární lidé? Kdyby člověk chtěl náhodou přebalit miminko... Verze toalet bez ohledu na gender by byla méně diskriminační," napsala Tereza.

Nebinární identita v sobě zahrnuje všechny gendery, které nejsou zcela mužské ani ženské. Může tak označovat člověka, jehož genderová identita se pohybuje někde mezi (genderfluid), identifikuje se s více gendery (polygender), není si svým genderem stoprocentně jistý (genderflux) nebo žádný gender nemá (neutrois).

"Nebinární toalety? A není to málo? Neměla by existovat nebinární posluchárna, nebinární jídelna a kantýna nebo třeba nebinární knihovna?" ptala se Nela. "Potřebují nebinární osoby přebalovací pulty?" doplnil Jaroslav. Lenku zase zarazilo, že je přebalovací pult hned vedle záchodové místy. "To mě vždycky spolehlivě od přebalování odradí. A nejlepší je ještě vedle křesílko pro nakojení," posteskla si.

Fakulta později ubezpečila, že místnost může využít kdokoliv. "Přebalovací pult se nachází především na toaletě pro invalidy, která je větší než jiné WC a kde je na to vhodné místo. Jinak celý prostor je nebinární, tedy přístupný pro všechny, a jde právě o to nerozdělovat, nesoudit a nevylučovat," uvedla. Podle kritiků by tak bylo namístě nazvat jej genderově neutrálním, nikoliv nebinárním.

Související obsah

Zeptali jsme se mluvčího Univerzity Karlovy, zda je v plánu nebinární toalety zřídit i na dalších pracovištích nejstarší vysoké školy u nás. Na odpověď čekáme.

Po zřízení genderově neutrálních toalet, které by mohl navštívit každý bez ohledu na to, jak se identifikuje, volají od října studenti brněnské Masarykovy univerzity. Zástupci LGBTQ+ komunity tvrdí, že častokrát není jednoduché se rozhodnout, zda jít na pány, anebo dámy, a tyto situace je stresují. 

Petice si všimla i Fakulta výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně, a přestože za ní nestáli její studenti, umístila na pánské toalety menstruační pomůcky.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz