Zahraničí

Chyba laboratoře stála život 23 lidí. Tisíce dalších se nakazily vážnou nemocí

Chyba laboratoře stála život 23 lidí. Tisíce dalších se nakazily vážnou nemocí
Ilustrační foto | Zdroj: TV Nova

Téměř 55 tisíc lidí se kvůli chybě jedné z britských laboratoří nakazilo covidem-19. Na následek této nemoci jich pak zemřelo 23. Klinika za necelé dva měsíce označila 39 tisíc testů jako negativních, byly přitom pozitivní.

Britská Agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) svým zkoumáním objevila obrovské pochybení kliniky Immensa Health Clinic v anglickém Wolverhamptonu. Ta v období od 2. září do 12. října loňského roku chybně vyhodnotila výsledky 39 tisíc testů na covid-19. Ty byly pozitivní, ale byly označeny za negativní.

Tento omyl měl podle webu Sky News za následek až 55 tisíc nákaz koronavirem. Všichni falešně negativní pacienti totiž pokračovali v běžném životě bez jakýchkoliv omezení. V průměru pak každý z těchto lidí nakazil další dva.

To však nebyl jediný problém, který následkem kiksu kliniky vznikl. V nemocnici totiž skončilo přibližně 680 lidí. Ti se mohli jinak hospitalizaci vyhnout. Zbytečně pak zemřelo 23 lidí.

Související obsah

"Dospěli jsme k závěru, že bezprostřední příčinou nesprávného hlášení výsledků testů covid PCR v září a říjnu 2021 byly chyby zaměstnanců laboratoře Immensa ve Wolverhamptonu," prohlásil podle deníku Daily Mail ředitel UKHSA Richard Gleave.

Zaměstnanci společnosti, která vznikla jen pár měsíců před tím, než jí byla udělena první zakázka, podle výsledků vyšetřování špatně nastavili prahové hodnoty pro hlášení negativních a pozitivních výsledků. Nebyl to však jediný skandál wolverhamptonské laboratoře. Její pracovníci byli totiž na začátku roku 2021 natočeni, jak hrají fotbal, perou se a hází po sobě sněhové koule.

V České republice došlo na začátku letošního roku taktéž k pochybení spojenému s testy na koronavirus. Společnost CityLab, která provozovala odběrová místa a laboratoře, totiž rozeslala staré výsledky testů. Lidem tak mohly přijít pozitivní výsledky, i když se testovat vůbec nebyli.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz