Šetří celé Česko

Vánoční výzdoba se letos prodraží. Na kolik vyjde rozsvícený stromeček?

Vánoční výzdoba se letos prodraží. Na kolik vyjde rozsvícený stromeček?
Vánoční světýlka, ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

S blížícími se Vánocemi pomalu přichází čas na vánoční výzdobu. S cenami energií, které jsou letos o poznání vyšší než v předchozích letech, může vyvstat otázka týkající se vánočních světýlek. A to především toho, kolik elektřiny doopravdy spotřebují a jak moc se mohou prodražit.

Každý rok se po celém Česku rozsvítí statisíce vánočních stromečků a ozdobných řetězů. Někdo je má rozsvícené jen na pár hodin na Vánoce, někdo intenzivně svítí celý advent. Ti největší nadšenci jsou dokonce schopni rozzářit celý svůj dům.

Při takové hromadě vánočních světýlek leckoho napadne, kolik všechna tato nádhera vlastně stojí. Ceny energií oproti loňskému roku výrazně stouply, a tak není divu, že se objevují obavy z rozčarování. Vzpomínka na vánoční světýlka může snadno zhořknout, když poté přijde účet za elektřinu.

Celková útrata závisí na dvou faktorech. Tím prvním je cena elektřiny. Ta se liší podle odběratele, a je tedy u každého individuální. Podle údajů na portálu kurzy.cz se sazby za elektřinu pohybují mezi 4 a necelými 16 korunami za kilowatthodinu. Nejčastěji se ceny hýbou mezi 7 a 10 korunami za kilowatthodinu.

Související obsah

Kilowatthodina je jednotkou spotřeby elektrické energie. Označuje míru elektrické energie, kterou spotřebič využije v průběhu času. Neznamená to však, že spotřebič se spotřebou jednoho kilowattu spálí 1 000 wattů za hodinu. Může znamenat i pozvolnější spotřebu. Žárovka, která má spotřebu 100 wattů, například za deset hodin nepřetržitého svícení také dokáže spotřebovat jednu kilowatthodinu elektřiny.

Záleží ale i na tom, kolik světýlek si po bytě či domě rozvěsíme. A to celkem výrazně. Podle portálu elektřina.cz spotřebuje například malý vánoční stromeček s LED zářivkami okolo 15 wattů za hodinu. Velký a hustě ověšený stromek spořádá za hodinu svícení už 250 wattů. Pokud navíc stále používáte klasické žárovky, jde spotřeba ještě výš. Vánoční řetěz se stovkou žárovek dokáže spotřebovat i 350 wattů za hodinu.

Budeme-li vycházet z ceny 7 korun na kilowatthodinu, která je nejběžnější, dostaneme se u malého vánočního stromku k ceně 10 haléřů za hodinu svícení. Za den nepřetržitého svícení takový stromek spotřebuje proud za 2,52 koruny. Pokud by někdo měl takovýto stromek bez přestávky rozsvícen po dobu šesti týdnů, vyšlo by ho to celkem na necelých 106 korun.

Související obsah

U větších stromků ale už cena takto nízká není. Hustě ověšený stromek za hodinu spotřebuje elektřinu za 1,75 koruny. To za den bez jediného zhasnutí činí 42 korun. Po šesti týdnech už lze na celkovém účtu očekávat cifru ve výši 1 764 korun. I z toho důvodu je třeba vánoční osvětlení čas od času vypnout, aby se Vánoce rázem neprodražily.

Realisticky ale takto intenzivně v průběhu vánočních svátků samozřejmě nikdo svítit nebude. Domácnosti vánoční světýlka rozsvěcejí povětšinou pouze k večeru. V domácnosti, kde se tak svítí každý den od pěti odpoledne do jedenácti večer, by vánoční stromek spolu s dalšími ozdobami za šest týdnů spotřeboval elektřinu pouze za 441 korun.

Na kolik peněz ovšem přijde přehnaná výzdoba skutečných vánočních fanoušků, kteří jsou schopni ověsit světýlky nejen svůj dům, ale i celou zahradu? U takovéto výzdoby se počítá spotřeba elektřiny na asi 15 000 wattů za hodinu, tedy patnáct kilowatthodin. To je 105 korun každou hodinu, tedy zhruba stejně jako malý stromeček spotřebuje za šest týdnů nepřetržitého svícení. Stejná doba se stejnou intenzitou by vyšla na neskutečných 105 840 korun.

Vánoční unikát na Pardubicku. Bohatě ozdobený dům navštíví tisíce lidí:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz