Česká Evropa

Evropský parlament má poprvé v historii ryze českou vánoční výzdobu

Poprvé v historii má Evropský parlament ryze českou vánoční výzdobu. Od úterý ho bude v Bruselu zdobit strom ze Žďárských vrchů spolu se stovkami ručně vyráběných ozdob ve stylu secese, které pocházejí z Chrudimska.

Evropa dala světu secesi, a proto jsou motivy na ozdobách secesní. Pro malířky to ale na začátku znamenalo studium odborné literatury. "Dva měsíce jsme měly knihy doma," popsala malířka Andrea Sytařová Mudruňková. 

Šikovné ruce nanášely zlatého páva celé dvě hodiny. Jediný tah štětcem navíc by celou práci zničil. "Musí se to umýt a malovat znovu," nastínila malířka Monika Holá, jak se takový problém řeší.

Tři tisíce korun má hodnotu ozdoba s motivem lípy, tedy národního stromu. Jelikož má průměr dvanáct centimetrů, musí se nad plynovým hořákem dlouho nahřívat. A plyn je drahý. "Do Bruselu se vezlo přes 80 druhů ozdob," sdělila vedoucí provozu Oflenda Vladimíra Jelínková.

Související obsah

​Cesta z Oflendy až do srdce Evropské unie trvala jedenáct hodin. "Sem jedeme s tím, že musíme mít nějaké rezervní ozdoby. Nějaká ozdoba spadne," vysvětlila dekoratérka Lenka Koubková.

Celkem jich jsou čtyři stovky. Výroba jedné koule trvá v průměru šest hodin. Kdyby jeden člověk sám vytvářel všechny ozdoby pro bruselský strom, v práci by musel nepřetržitě strávit sto dní. "Ozdobení stromu trvalo pět až šest hodin," uvedla obchodní ředitelka firmy Koulier Kateřina Šrámková.

Strom ze Žďárských vrchů stojí přímo u vchodu do parlamentu. "Stromeček by měl být zítra v 17 hodin slavnostně rozsvícen," sdělil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Stromky s českou stopou budou stát v Belgii celkem tři. Kromě toho v Evropském parlamentu také na stálém zastoupení České republiky v Evropské unii a v partnerském městě Bastogne.

Po Vánocích se ozdoby vrátí zpátky do Česka a stane se z nich běžné prodejní zboží.

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz