Zahraničí

Putinovi za válku hrozí tribunál. Rusko je podezřelé i z páchání genocidy

Rusko se na Ukrajině dopustilo mezinárodních zločinů, prohlásil v úterý německý ministr Marco Buschmann na setkání ministrů spravedlnosti zemí G7. Jenže dostat před soud ty, kteří jsou za to odpovědní, třeba Vladimira Putina, bude téměř nemožné. Museli by s tím totiž souhlasit sami Rusové.

Útoky na civilní objekty, používání nepovolené hořlavé munice nebo záměrný útok na divadlo v Mariupolu, kde zemřelo přes 600 lidí, včetně dětí. Válečných zločinů se na území Ukrajiny podle německého ministra spravedlnosti odehrálo víc než 50 tisíc.

O tom, kdo za ně nese odpovědnost, mají odborníci jasno. "U zločinů agrese je to velení, jsou to nejvyšší představitelé Ruské federace. O tom není pochyb," prohlásil expert na mezinárodní právo Lubomír Majerčík.

"Panuje tu velká shoda na tom, že musíme stíhat ruské vedení. Existují ale určité limity pro vyšetřovací orgány, například pro vyšetřování hlavy státu," řekl Marco Buschmann, německý ministr spravedlnosti.

Související obsah

Problém je, že pokud by měl být zločin agrese stíhán před Mezinárodním trestním soudem, muselo by s tím souhlasit i Rusko. Řešením by bylo založení nového tribunálu, pro který by tato podmínka odpadla.

"Na stole je možnost vytvoření zvláštního tribunálu pro posouzení zločinu agrese. Jsme k tomu otevření, ale uvidíme, jaké budou reakce členských zemí," uvedl eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders.

"Bude muset být postavený tribunál, který bude mít opravdu kvalitní infrastrukturu, bude mít kvalitní personál a nezávislé soudce, a také bude potřeba, aby byli ti podezřelí pochytaní," pokračoval Majerčík.

Související obsah

Rusku ale hrozí obvinění i z jednoho z nejhorších zločinů, který právní systém zná. Z genocidy. Úřady totiž v souvislosti s genocidou údajně vyšetřují Ruskou federaci kvůli nedobrovolným transportům ukrajinských dětí do Ruska. Odpovědnost za tento zločin by pak mohl nést i sám Vladimir Putin.

"V minulosti jsme měli řadu hlav států postavených před soudem. Byl to Saddám Hussein, Slobodan Milošević, Charles Taylor. Ti všichni si připadali předtím, že jsou beztrestní, a nakonec byli před ten soud postavení," dodal Majerčík.

Aby nakonec Vladimir Putin před mezinárodním soudem opravdu stanul, musel by v Rusku proběhnout převrat a s jeho vydáním by muselo souhlasit nové vedení státu.

drz, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz