Zahraničí

Čínský jaderný arzenál se do roku 2035 více než ztrojnásobí, tvrdí zpráva Pentagonu

Čínský jaderný arzenál se do roku 2035 více než ztrojnásobí, tvrdí zpráva Pentagonu
Zdroj: Profimedia

Čínský jaderný arzenál se do roku 2035 pravděpodobně více než ztrojnásobí na 1 500 hlavic, uvádí agentura AFP s odkazem na úterní zprávu Pentagonu, která rovněž upozornila na rostoucí vyspělost čínského letectva.

Washington označil Peking za nejzávažnější výzvu pro Spojené státy s tím, že výroční zpráva o čínské armádě zdůraznila zlepšení jaderných i konvenčních sil.

"Ministerstvo obrany odhaduje, že čínské operační zásoby jaderných hlavic přesáhly 400 kusů," uvádí se ve zprávě. "Pokud bude Čína pokračovat v tempu rozšiřování svých jaderných zbraní, bude pravděpodobně do roku 2035 disponovat zásobami přibližně 1 500 hlavic."

Související obsah

Toto číslo by však stále zaostávalo za arzenálem Spojených států a Ruska, které mají každý několik tisíc jaderných hlavic. Podle zprávy Čína "hodlá pravděpodobně vyvinout jaderné hlavice a nosiče nové generace, které se svou účinností a spolehlivostí vyrovnají těm, které vyvíjejí Spojené státy a Rusko".

Podle AFP Peking rovněž modernizuje svůj arzenál balistických raket, přičemž během roku 2021 uskutečnil přibližně 135 raketových testů, což je více než zbytek světa dohromady, nepočítáme-li ty, které byly odpáleny v konfliktech.

Zpráva rovněž uvádí, že Čína vyvíjí nové mezikontinentální balistické střely (ICBM), které výrazně zlepší její raketové síly schopné nést jaderné hlavice. Rovněž pekingské letectvo, které je se svými více než 2 800 letadly třetí největší na světě, dělá velké pokroky.

Dokument konstatuje, že čínské vojenské letectvo rychle dohání západní vzdušné síly a pokračuje v modernizaci dodávkami letadel domácí výroby a široké škály bezpilotních letounů. Tento trend postupně narušuje dlouhodobé a významné technické výhody USA.

Zpráva také analyzuje způsob, jakým Čína využívá svou armádu v asijsko-pacifickém regionu, a uvádí, že přijala více donucovacích a agresivních opatření. Čínská armáda v roce 2021 zvýšila počet provokativních a destabilizujících akcí v okolí Tchaj-wanu, samosprávného demokratického ostrova, na který si Peking dělá územní nárok.

Čína se ohrazuje proti jakýmkoli diplomatickým akcím, které by mohly Tchaj-wanu dodat legitimitu. Na návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové v srpnu 2022 reagovala uspořádáním největšího a nejagresivnějšího cvičení v okolí ostrova od 90. let 20. století.

VIDEO: Čína se připravuje na válku, oznámil její prezident

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz