Čínský jaderný arzenál se do roku 2035 pravděpodobně více než ztrojnásobí na 1 500 hlavic, uvádí agentura AFP s odkazem na úterní zprávu Pentagonu, která rovněž upozornila na rostoucí vyspělost čínského letectva.
Washington označil Peking za nejzávažnější výzvu pro Spojené státy s tím, že výroční zpráva o čínské armádě zdůraznila zlepšení jaderných i konvenčních sil.
"Ministerstvo obrany odhaduje, že čínské operační zásoby jaderných hlavic přesáhly 400 kusů," uvádí se ve zprávě. "Pokud bude Čína pokračovat v tempu rozšiřování svých jaderných zbraní, bude pravděpodobně do roku 2035 disponovat zásobami přibližně 1 500 hlavic."
Toto číslo by však stále zaostávalo za arzenálem Spojených států a Ruska, které mají každý několik tisíc jaderných hlavic. Podle zprávy Čína "hodlá pravděpodobně vyvinout jaderné hlavice a nosiče nové generace, které se svou účinností a spolehlivostí vyrovnají těm, které vyvíjejí Spojené státy a Rusko".
Podle AFP Peking rovněž modernizuje svůj arzenál balistických raket, přičemž během roku 2021 uskutečnil přibližně 135 raketových testů, což je více než zbytek světa dohromady, nepočítáme-li ty, které byly odpáleny v konfliktech.
China's nuclear arsenal is likely to more than triple to 1,500 warheads by 2035, the Pentagon report says https://t.co/6SPCoEGIvj pic.twitter.com/FP5UjP3Ro7
— AFP News Agency (@AFP) November 30, 2022
Zpráva rovněž uvádí, že Čína vyvíjí nové mezikontinentální balistické střely (ICBM), které výrazně zlepší její raketové síly schopné nést jaderné hlavice. Rovněž pekingské letectvo, které je se svými více než 2 800 letadly třetí největší na světě, dělá velké pokroky.
Dokument konstatuje, že čínské vojenské letectvo rychle dohání západní vzdušné síly a pokračuje v modernizaci dodávkami letadel domácí výroby a široké škály bezpilotních letounů. Tento trend postupně narušuje dlouhodobé a významné technické výhody USA.
Zpráva také analyzuje způsob, jakým Čína využívá svou armádu v asijsko-pacifickém regionu, a uvádí, že přijala více donucovacích a agresivních opatření. Čínská armáda v roce 2021 zvýšila počet provokativních a destabilizujících akcí v okolí Tchaj-wanu, samosprávného demokratického ostrova, na který si Peking dělá územní nárok.
Čína se ohrazuje proti jakýmkoli diplomatickým akcím, které by mohly Tchaj-wanu dodat legitimitu. Na návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové v srpnu 2022 reagovala uspořádáním největšího a nejagresivnějšího cvičení v okolí ostrova od 90. let 20. století.
VIDEO: Čína se připravuje na válku, oznámil její prezident
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz