Zahraničí

Čína slaví další úspěch! Na dokončenou vesmírnou stanici poslala posádku

Čína na své vesmírné stanici už má kompletní šestičlennou posádku. Ke třem astronautům se teď přidala další tříčlenná skupina. Čína chce brzy zahájit pravidelné střídání posádek na oběžné dráze Země, stejně tak na vesmírné stanici.

Posádka čínské vesmírné stanice je kompletní a zařízení může být uvedené do plného provozu. Mise Šen-čou 15 byla posledním krokem k jejímu dokončení. Společně tam teď pobývá šest "tchajkonautů" (pozn. red. – takto jsou někdy označováni čínští astronauti).

"Pilotovaný vesmírný let Šen-čou 15 je významným spojovacím článkem mezi dokončením výstavby vesmírné stanice a zahájením nové fáze provozu a budoucího vývoje vesmírné stanice," uvedl mluvčí Čínské národní vesmírné agentury Ťi Čchi-ming.

Související obsah

Dvě posádky spolu ve vesmíru zůstanou asi týden. Během toho chtějí vědci zjistit, zda stanice zvládne pojmout šest lidí po delší dobu. Tým z Šen-čou 14 pak po půl roce ve vesmíru čeká cesta zpátky na Zemi. Stejnou dobu by tam teď měli strávit i noví členové. Čína by chtěla do vesmíru posílat dvě posádky ročně.

"Tohle je naše první výměna astronautů na orbitě, ale v budoucnu to pro nás bude úplně běžné. Tahle rotace nám dovolí optimalizovat podmínky a doladit detaily, pomocí kterých pak vytvoříme standardní postup pro budoucí výměnu posádek na oběžné dráze," sdělila šéfka čínských astronautů Chuang Wej-fenová.

Asijská velmoc dokázala vesmírnou stanici zprovoznit za necelé dva roky. První z 11 misí odstartovala v dubnu roku 2021. Do roku 2030 by chtěla poslat člověka na Měsíc. NASA by se tam chtěla vrátit o pět let dříve.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz