Zahraničí

Poláci věří ve vítězství Ukrajiny. Řekli, jak to změní poměr sil v Evropě

Poláci věří ve vítězství Ukrajiny. Řekli, jak to změní poměr sil v Evropě
Polský prezident Andrzej Duda | Zdroj: Profimedia

Pokud Ukrajina zvítězí ve válce, kterou proti ní rozpoutalo Rusko, a v Bělorusku se podaří svrhnout totalitní režim, Evropě to může vlít čerstvou krev do žil. Podle státního tajemníka polského ministerstva zahraničí Jaceka Zaleka by už pak nic nebránilo jejich integraci do Evropské unie. Mezi Varšavou, Kyjevem a Minskem by vzniklo silné spojenectví, ve kterém Zalek spatřuje potenciální protiváhu starých mocností.

Polsko, které je motorem západní pomoci Ukrajině, už rýsuje možné scénáře poválečného vývoje. Do nového rozložení sil v Evropě výrazně promluví nejenom Varšava a Kyjev, ale v případě příznivého vývoje i Bělorusko, domnívá se státní tajemník polského ministerstva zahraničí Jacek Zalek.

O jeho představě, co se stane po skončení rusko-ukrajinského konfliktu, informoval portál Visegrád24. "Až Ukrajina nakonec zvítězí a Bělorusové si zajistí svobodu, vznikne trojúhelník Varšava-Kyjev-Minsk, který bude fungovat jako pravá plíce sjednocené Evropy svobodných států," věří Zalek.

Související obsah

"Když někteří tvrdili, že se Putinova slova naplní a Kyjev do tří dnů padne, a proto nemá cenu Ukrajině pomáhat, protože stejně prohraje, Polsko bylo jedinou zemí, která okamžitě řekla, že Ukrajince v jejich boji za svobodu podpoří. Proč je tahle válka tak důležitá? Protože upřímně věřím, a všichni po celém Polsku věříme, že Ukrajina tu válku vyhraje. A to znamená, že Rusko ji prohraje," pokračoval.

Podle něj je zřejmé, že Ukrajina by se ráda podílela na dalším vývoji evropského společenství, zatímco Rusko chce s Evropou bojovat. "A my Poláci chceme navrhnout novou dohodu založenou na slovech svatého Jana Pavla II. Právě papež nám řekl, že vytvoření evropské pravé plíce bude polskou úlohou. A my tuhle plíci vybudujeme po ukrajinském vítězství," plánuje Zalek.

Související obsah

​Bělorusko si prý místo v potenciálním trojčlenném klubu zaslouží také vítězstvím nad Ruskem. Zemi už od 90. let vládne "poslední evropský diktátor" Alexandr Lukašenko, jeden z nejbližších spojenců Vladimira Putina. Opozice ho dosud nedokázala svrhnout, v posledních letech ale touha běloruských občanů po změně režimu roste.

"To, co navrhujeme, není osa Berlín-Moskva, ale varšavskou osu v trojúhelníku s Kyjevem a Minskem, zeměmi, kde je nejvíc energie a největší potenciál uspokojit potřeby stárnoucí Evropy. Na této ose postavíme křídlo rozvíjející se Evropy, přičemž budeme otevření k Londýnu, Paříži i Madridu," vysvětluje pravá ruka šéfa polské diplomacie.

Evropu nemohou podle Zaleka řídit "sobecké zájmy států, které předpokládaly, že levná energie z Ruska zabezpečí transformaci, která umožní naši technologickou převahu nad světem".

Související obsah

Za obrovskou chybu pokládá odchod Velké Británie z Evropské unie. "Doufám, že pokud zvládneme postavit pravou plíci, levou plíci pak posílí Spojené království a Londýn se vrátí do našeho společenství," uzavřel Zalek.

Varšava za posledních deset měsíců nezůstává pouze u slov. Polsko v reakci na únorový útok Ruska na Ukrajinu zahájilo masivní modernizaci a rozšiřování své armády. Podle expertů se ze země stala "nová frontová linie studené války", na které je posílení sil nezbytné, připomněl portál t-online. Přítomnost na východním křídle posílilo po událostech ze začátku roku i NATO jako celek.

Merkelová o poslední schůzce s Putinem. Všimla si zásadní změny v jeho chování (11/2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz