Zahraničí

Dusivé sankce: Rusové třou bídu s nouzí, nemají ani čokoládu

Dusivé sankce: Rusové třou bídu s nouzí, nemají ani čokoládu
Prázdné obchodní regály, ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Život v Rusku se pod vlivem ekonomických sankcí uvalených Západem zkomplikoval. Rusové mají čím dál větší potíže dostat se k věcem, které jsou pro nás běžné. Problémy se netýkají jen velkých společností, nedostatky doléhají i na běžné Rusy.

Účinek západních sankcí na Rusko není v zahraničí na první pohled příliš zřejmý. Přesto se ale životní podmínky v Rusku zhoršují. Zatímco u nás jsou některé věci samozřejmostí, pro každodenní život Rusů se stávají nedostatkovým zbožím.

Jako příklad může posloužit i obyčejná čokoláda. Rusko totiž nemůže snadno importovat některé důležité přísady, které jsou k produkci čokolády potřeba. Rusové se proto musí v obchodech spokojit s náhražkami, protože výrobci čokolády pochoutku připravují podle odlišných receptů.

Mezi nedostatkovými ingrediencemi jsou i tak zásadní věci jako kakaové boby. "Sankce změnily náš zásobovací řetězec. Některé materiály prostě v Rusku nevyrobíme. Třeba kakaové boby tady jednoduše nerostou," řekl ruskému portálu 59.ru ředitel továrny na čokoládu Permskaja Boris Schweitzer.

Související obsah

Cukrovinky ale nejsou jedinou věcí, kterou Rusové shánějí hůř. V obchodech chybí například potraviny ze západních zemí. "V supermarketech ubyly francouzské sýry a vína, které jsou v Rusku velmi populární. Už před anexí Krymu to bylo špatné, ale teď je to mnohem horší," sdělil ekonom Martin Janíčko.

Právě odchod západních značek je pro Rusko nejvíc bolestivý. "Když jsem byl před pár lety v Moskvě, byly tam na každém rohu západní značky, podobně jako v Praze. Teď už tam ale nejsou, a tak se Rusové snaží to dohnat náhražkami a domácí produkcí. To ale samozřejmě není tak kvalitní," vysvětlil Janíčko.

Sankce se do života běžných Rusů podepsaly i jinak než jen změnami jídelníčku. Ztížila se jim například i doprava. Vychází to z výzkumu firmy Simetra, podle kterého letos v 84 velkých ruských městech ubylo až 200 autobusových a trolejbusových linek.

V Rusku totiž není dostatek náhradních dílů pro stávající autobusy. "Hodně tamních autobusů je z Francie. Ty samozřejmě budou ještě nějakou dobu sloužit, ale jakmile se porouchají, nemají je Rusové jak opravit, protože kvůli sankcím nemají přístup k náhradním dílům," uvedl Janíčko.

Ruský trh se spotřební elektronikou na tom není o moc lépe. Rusko totiž většinu elektroniky nedokáže vyrobit, a musí se proto poohlížet jinde. Jenže kvůli sankcím má velmi omezený rozhled. Zachraňuje ho Čína, jejíž technologické firmy jako Xiaomi nebo Huawei do Ruska své výrobky exportují ve velkém.

Související obsah

Nákupy se Rusům velice rychle prodražily. "Jakmile z Ruska odešly zahraniční značky, ty domácí mohly díky nižší konkurenci prudce zdražit. To se ale opět vrací do normálu. Alespoň u věcí, které mohou Rusové vyrábět doma. Všechno ale vyrobit nedokážou," popsal situaci po invazi Janíčko.

Kvůli sankcím se i běžní Rusové snaží nakupovat i jinde než jen v obchodech. A to zejména věci ze zahraničí, které jsou jinak nedostupné. "Mám informace z první ruky o tom, že v Rusku teď docela kvete černý trh," zakončil Janíčko.

V Rusku ve velkém tisknou potravinové lístky. Maso či mléko mají být na příděl:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz