Ekonomika

Zastropování cen benzínu se Maďarům nepěkně vrátilo. Ovlivní to i inflaci

Maďarsko ve středu zrušilo zastropování cen benzínu a nafty. Podle maďarského ropného a plynárenského koncernu MOL už nebylo za stávajících podmínek možné zabezpečit dodávky paliv. Budapešť z jejich nedostatku obviňuje Evropskou unii, která uvalila sankce na ruskou ropu.

Lacinému tankování v Maďarsku je konec. Benzín ani nafta za 480 forintů za litr, což je v přepočtu asi 28 korun, už od středy nebyly na žádné čerpací stanici. Ceny narostly o několik korun.

Zrušení zastropovaných cen považovali mnozí Maďaři ještě před pár dny za poplašnou zprávu. Čerpací stanice ale vzali útokem. V panice si dělali zásoby a za týden se prodalo o 60 % víc paliva než před rokem.

"MOL doteď vydržel, ale už to nešlo. Za stávajících podmínek bychom nemohli zabezpečit přísun paliv," vysvětloval změnu generální ředitel petrochemické společnosti MOL Zsolt Hernádi.

Související obsah

Zastropování cen kritizovala i maďarská centrální banka. Její guvernér řekl, že by se okamžitě měly zrušit všechny cenové stropy a že v době energetické krize je považuje za absurdní. Vláda si ale selhání nepřipouští. Podle ní za to mohou sankce na ruskou ropu.

"Výsledkem bruselských sankcí je, že už nemůžeme maďarským rodinám poskytovat paliva za dosavadních podmínek. Dva dny od zavedení ropných sankcí vláda akceptuje návrh MOL a ruší zmrazení cen benzínu," tvrdí například šéf úřadu vlády Gergely Gulyás.

Maďary trápí hlavně vysoká inflace. Už teď je na úrovni 21 %, třetí nejvyšší v Evropské unii. A prognózy naznačují, že Maďarsko čeká ještě těžké období.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události