Česká Evropa

Země EU se shodly na zastropování cen plynu. Proti bylo jen Maďarsko

Ceny plynu se zastropují na 180 eurech (v přepočtu asi 4 360 korun) za megawatthodinu. Vyjednalo to české předsednictví v Bruselu. Jozef Síkela (za STAN) původně navrhoval strop ve výši 200 eur za MWh. Nakonec se ale země shodly na nižší hodnotě. Strop schválilo i Německo, které bylo původně proti.

Českému předsednictví se v Bruselu podařilo vyjednat zastropování cen plynu. Ministři zemí EU se nakonec dohodli na maximální ceně 180 eur (zhruba 4 360 korun). K téměř jednomyslné shodě se přidalo i Německo, které se původně vůči stropu vymezovalo. Rakousko a Nizozemsko se hlasování zdržely. Jediné Maďarsko hlasovalo proti.

Ještě minulý týden přitom ministr Jozef Síkela navrhoval strop 200 eur (zhruba 4 800 korun). K začátku pondělního jednání přišel s návrhem 188 eur (zhruba 4 550 korun). V rámci hlasování kvalifikované většiny se země nakonec dohodly na ještě nižší hodnotě.

Související obsah

​"Byl bych velmi rád, kdybychom našli řešení, na kterém se shodnou všechny státy," řekl před začátkem jednání Síkela. Zastropování má dvě podmínky. Dojde k němu v případě, že se cena plynu bude tři dny pohybovat nad výší stropu, a pokud bude po stejnou dobu přesahovat světový průměr ceny o 35 eur (848 korun). 

Omezení by měly unijní země začít uplatňovat od 15. února.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz