Domácí

Kauza Čapí hnízdo spěje ke konci. Šaroch navrhl pro obžalované podmínku

Pražský městský soud ve čtvrtek opět řešil kauzu Čapí hnízdo. Ve středu výpověď doplnili bývalý premiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (ANO). Žalobce Jaroslav Šaroch navrhuje pro oba obžalované tříletý trest odnětí svobody s podmíněným pětiletým odkladem, tedy nejvyšší možnou podmínku. Rozsudek by měl padnout příští týden v pondělí.

Soud ve čtvrtek zamítl další důkaz i znalecké posudky. Byly tedy na řadě závěrečné řeči. Ty budou pokračovat i v pátek, kdy se ke slovu dostane druhý obhájce Andreje Babiše, Nagyová a nakonec i sám expremiér.

Jako první ve čtvrtek mluvil státní zástupce Jaroslav Šaroch. "Je vidět zájem obžalovaného Babiše prostřednictvím akcionářů mít kontrolu nad projektem," uvedl. "Jedná se o projekt, o kterém sám pronesl, že jde o jeden z nejlepších projektů, které vymyslel," doplnil. Řekl také, že Andrej Babiš mladší je věrohodným svědkem.

Související obsah

Babiš se při poslechu řeči Šarocha několikrát bavil se svým obhájcem. Celou dobu si prohlížel své poznámky, zapisoval si další a zdůrazňoval už zapsané. Při některých slovech Šarocha nesouhlasně kýval hlavou.

Podle Šarocha se původní návrh trestu nemění. Navrhuje tedy pro oba obžalované tříletý trest odnětí svobody s podmíněným pětiletým odkladem. Jde tedy o tříletou podmínku. Oba by měli také zaplatit pokutu. Nagyová celkem 500 tisíc korun, Babiš 10 milionů.

"Je to politicky motivované trestní stíhání," řekl novinářům Andrej Babiš. "Počkejte si na mé vyjádření," dodal. "Návrh trestu mě nepřekvapil," sdělila Nagyová.

Související obsah

"I pokud propojíme spojení Farmy Čapí hnízdo se společností Agrofert, pak je vyloučeno působení na podobném či příbuzném relevantním trhu," řekl obhájce Nagyové Josef Bartončík. 

"Jednání obžalovaného nemůže být hodnoceno jako poškozování finančních zájmů Evropské unie," poznamenal Babišův obhájce Eduard Bruna. Zdůvodnil to tím, že v době, kdy se měl zločinu Babiš dopustit, právní úprava ještě neexistovala.

Ve čtvrtek se všichni k závěrečné řeči nedostali. Babiš a Nagyová budou na řadě až v pátek. Rozsudek tedy podle soudce můžeme očekávat příští týden v pondělí.

Babiš podle obžaloby prodal akcie společnosti Farma Čapí hnízdo mezi lety 2007 a 2008 svým dětem a manželce, což mu mělo pomoct v získání 50milionové dotace pro malé a střední podniky. Vinu na celém případu přitom podle žalobce nese i Babišova bývalá poradkyně Jana Nagyová, která měla úspěšnou žádost o dotaci podat. Dvojice však nadále veškerá obvinění odmítá.

Související obsah

​​"Já stále nechápu, pane předsedo, proč tady vlastně stojím. Já jsem opravdu přesvědčen, že po celou dobu je to politicky motivované stíhání. Načasované na volby 2017. Celá ta kauza má za jediný cíl mě odstranit z politiky," zopakoval před soudem bývalý premiér.

Hned na začátku středečního líčení soudce zamítl návrh advokátů Andreje Babiše, kteří chtěli znovu vyslechnout znalkyni z oboru psychologie Jindřišku Záhorskou. Ta řešila věrohodnost výslechu Andreje Babiše mladšího. Podle soudce byl výslech v prosinci obsáhlý a dlouhý, nebyl tudíž znovu potřeba.

Před soudem ale ve středu vypovídal znalec z oblasti ekonomiky. Posudek se týkal konkurenceschopnosti a původního záměru Farmy Čapí hnízdo.

Andrej Babiše u příchodu obklopili novináři:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz