Prezidentské volby 2023

Prezidentské volby 2023: Jak správně volit ve 2. kole a důležité termíny

Prezidentské volby se rychle blíží. V tomto článku najdete všechny důležité informace, termíny a postupy pro obě kola, a to včetně informací o voličských průkazech a možnostech hlasování, pokud jste kvůli covidu-19 v karanténě či izolaci.

Druhé kolo prezidentských voleb je vyhlášené na pátek 27. a sobotu 28. ledna. V pátek se bude volit od 14:00 do 22:00, v sobotu od 8:00 do 14:00. Pro druhé kolo obdrží voliči hlasovací lístky až ve volební místnosti, více si přečtěte v tomto článku na TN.cz. Pokud ještě nemáte voličský průkaz pro druhé kolo, níže najdete informace a termíny, kdy a kde můžete o průkaz žádat.

Volební vysílání TV Nova

Pondělí 23. ledna
20:00 Rozhovor s Andrejem Babišem, TV Nova a TN Live
Úterý 24. ledna
20:00 Rozhovor s Petrem Pavlem, TV Nova a TN Live
Oba rozhovory s prezidentskými kandidáty budou překládány do znakového jazyka
Čtvrtek 26. ledna
20:00 Poslední televizní debata prezidentských kandidátů, TV Nova a TN Live
18:00 TN Live nabídne speciální vysílání s příjezdy kandidátů do budovy TV Nova
, bude možné sledovat i na sociálních sítích Facebook a YouTube
Debata prezidentských kandidátů bude překládána do znakového jazyka
Pátek 27. ledna
5:55 Snídaně –⁠ speciál o volbách, TV Nova a TN Live
14:00 Otevření volebních místností, TV Nova a TN Live
Sobota 28. ledna
13:00 Kontinuální vysílání k výsledkům voleb, TV Nova
13:00 Kontinuální vysílání s vlastním obsahem, TN Live
Neděle 29. ledna
20:00 Rozhovor s budoucím prezidentem, TV Nova a TN Live
Rozhovor s budoucím prezidentem bude překládán do znakového jazyka

Kdo může volit

Prezidenta republiky voliči vybírají v přímých volbách na dobu 5 let. Nemůže být zvolen více než dvakrát za sebou. Volit lze jak v Česku, tak i v zahraničí –⁠ na českých zastupitelských úřadech nebo konzulárních úřadech s výjimkou konzulárních úřadů vedených honorárními konzulárními úředníky.

Aby mohl být kandidát ve volbách zvolený, musí získat většinu hlasů voličů. Pokud není po prvním kole žádný takový kandidát, tak do druhého kola pokračují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. Hlasovat mohou čeští občané, kteří v případě prvního kola nejpozději 14. ledna 2023 dovrší věk 18 let. V případě druhého kola jim musí být nejpozději 28. ledna 2023 18 let. Zároveň nesmí mít omezenou svobodu kvůli ochraně zdraví lidu a omezenou svéprávnost.

Související obsah

Jak volit

Volí se tak, že do volební obálky umístíte lístek se jménem kandidáta, kterému plánujete odevzdat svůj hlas. Obálku pak vhodíte do hlasovací schránky. Pokud bude v obálce více lístků, je hlas neplatný (a to včetně lístku se jménem Josefa Středuly, který odstoupil).

Neplatné jsou rovněž hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, hlasovací lístky, které jsou přetržené, a hlasovací lístky, které nejsou vloženy do úřední obálky.

Voličské průkazy

O voličský průkaz je možné žádat u obecního úřadu v místě bydliště nebo na zastupitelském úřadu v zahraničí, u něhož se volič nechal zapsat do zvláštního seznamu voličů.

Ve dvoukolových volbách volič, který specificky neuvede, ve kterém kole chce volit, dostane průkaz na obě kola. Pokud jste nestihli odeslat žádost před prvním kolem, máte stále možnost volit na průkaz v tom druhém.

Jakým způsobem a do kdy lze žádat o voličský průkaz

na základě osobní žádosti ode dne vyhlášení příslušných voleb do dvou dnů přede dnem voleb do 16:00
podáním v listinné nebo elektronické podobě ode dne vyhlášení příslušných voleb podáním v listinné nebo elektronické podobě doručeným nejpozději 7 dnů přede dnem voleb do 16:00 příslušnému obecnímu úřadu nebo zastupitelskému úřadu v zahraničí
přes Portál občana po přihlášení do Portálu občana bude moci volič jednoduše vytvořit žádost a zaslat ji přes datovou schránku příslušnému obecnímu úřadu. Tato žádost musí být doručena nejpozději 7 dnů přede dnem voleb do 16:00
Pozor! Podání v listinné podobě musí být opatřené úředně ověřeným podpisem voliče. Podání v elektronické podobě musí být zasláno prostřednictvím datové schránky voliče.
zdroj: MVČR/TN.cz

Hlasování v případě izolace či karantény

V drive-in místech pro voliče v karanténě nebo izolaci je v rámci případného druhého kola možné hlasovat jen ve středu 25. ledna od 8:00 do 17:00. S sebou si vezměte občanský průkaz (případně cestovní pas), voličský průkaz (pokud vám byl vydán) a doklad o nařízené izolaci (karanténě).

Pokud jste v karanténě nebo izolaci a nemůžete se dostavit na drive-in místo, tak je možné pro případné druhé kolo se do čtvrtka 26. ledna do 20:00 nahlásit krajskému úřadu, pod který spadáte, a to kvůli možnosti volit do zvláštní volební schránky. Tu za vámi přinese přímo volební komise. Prokážete se občankou a potvrzením o nařízené izolaci nebo karanténě.

Hlasování v drive-inech

Typ souboru: pdf Velikost: 513.89 kB

Níže se můžete podívat na mapu s drive-in místy v jednotlivých krajích. Ministerstvo vnitra také připravilo odkazy na jednotlivé krajské úřady s informacemi k drive-in místům v daném kraji.

Nahlášené voliče pak v pátek 27. ledna od 8:00 do 22:00 a v sobotu 28. ledna od 8:00 do 14:00 navštíví členové komise, aby voliči mohli hlasovat.

Hlasování do zvláštní volební schránky

Typ souboru: pdf Velikost: 444.41 kB

Jak volit v pobytovém zařízení uzavřeném z důvodu covidu-19

Typ souboru: pdf Velikost: 610.35 kB

Podívejte se na prosincovou reportáž TV Nova, koho by volili čeští studenti:

TN.cz

K tématu Prezidentské volby 2023

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz