Zahraničí

Tornáda pustoší jih Spojených států, mají nejméně sedm obětí

Tornáda pustoší jih Spojených států, mají nejméně sedm obětí
Tornádo za sebou v Alabamě zanechalo spoušť | Zdroj: Profimedia

Série 35 tornád se přehnala ve čtvrtek jihem USA. Vyžádala si nejméně sedm obětí, v troskách hledají další. Nebezpečí trvá, ohroženo je na 30 milionů lidí.

Nejhorší situace je v Alabamě a Georgii, kde guvernéři vyhlásili stav nouze. Vichr zničil desítky domů, kosil elektrické vedení, převracel auta, a dokonce vykolejil vlak, informovala CNN.

V Georgii zabil padají strom člověka v autě, nejvíce obětí hlásí Alabama, kde zahynulo šest lidí. “Stále pátráme po tělech," řekl CNN koroner okresu Autauga Buster Barber. Právě v okrese mezi historickým městem Selma a Montgomery zuřila tornáda nejvíce. Lidé dostali pokyn, aby se ukryli. Radar sledující bouři zaznamenal trosky, které vír vyhodil do výše šesti kilometrů.

Související obsah

​V Obou státech vyhlásili guvernéři stav nouze. Bez elektřiny je na 150 tisíc odběratelů. Nebezpečí má trvat celou noc, varování vydaly úřady pro více než 30 milionů lidí, uvedla agentura AP.

V Selmě, která je z historie známá bojem za občanská práva černochů, způsobila tornáda značné materiální škody. V centru města vznikl průsek, kde je vše srovnáno se zemí. Do odvolání zde vyhlásili zákaz vycházení.

Mezitím na opačné straně země sužuje podle BBC Kalifornii série silných bouří, které způsobily záplavy, sesuvy půdy a výpadky elektřiny. V důsledku nepříznivého počasí tam zemřelo nejméně 18 lidí. Po krátkém čtvrtečním oddechu mají bouře opět v noci na pátek a o víkendu zesílit.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz