Počasí

Výstraha ČHMÚ: Na Česko se ženou přívaly sněhu. Napadne až 15 cm

Úterní výrazné ochlazení nás vrátí zpět do zimních dnů. Během noci bude na většině území vydatně sněžit, a Česko tak pokryje těžký a mokrý sníh. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto vydal výstrahu, která platí pro větší část republiky.

Výrazné ochlazení s sebou v úterý do Česka přinese nový sníh. V noci bude chumelit na většině území. "Výjimku by měl tvořit úplný severozápad Ústeckého kraje," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.

Sněžit začne v úterý později večer | Zdroj: TN.cz

Sněhové srážky budou místy vydatné, ČHMÚ proto vydal výstrahu. Žlutý, tedy nižší stupeň výstrahy, platí od půlnoci z úterý na středu do středečních 15 hodin pro Prahu, Středočeský kraj, Jihočeský kraj (České Budějovice, Dačice, Jindřichův Hradec, Milevsko, Písek, Soběslav, Tábor, Trhové Sviny, Třeboň, Týn nad Vltavou), Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj (Blansko, Boskovice, Brno, Ivančice, Kuřim, Moravský Krumlov, Pohořelice, Rosice, Šlapanice, Tišnov, Vyškov, Znojmo, Židlochovice), Olomoucký kraj (Jeseník, Konice, Litovel, Mohelnice, Prostějov, Šumperk, Zábřeh), Zlínský kraj (Luhačovice, Rožnov pod Radhoštěm, Uherský Brod, Valašské Klobouky, Valašské Meziříčí, Vizovice, Vsetín), Moravskoslezský kraj (Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Kopřivnice, Krnov, Nový Jičín, Rýmařov, Třinec)

Výstraha 18.1. 2023 | Zdroj: ČHMÚ

​Meteorologové v těchto oblastech očekávají 7 až 12 centimetrů nového sněhu během 12 hodin.

"Očekává se sněhová kalamitní situace, velké komplikace v dopravě, energetice a průmyslu, zásobování apod. Doporučuje se nevyjíždět autem, pokud to není nutné. V případě nutnosti jízdy sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy," varuje ČHMÚ.

Ve středu bude Česko pod sněhem | Zdroj: TN.cz

Ve čtvrtek budou sněhové přeháňky jen ojediněle. V pátek sníh pokryje zejména východní část republiky, o víkendu severovýchodní část.

​V Rakousku zkomplikovalo sněžení dopravu už na začátku týdne. V okolí Korutan napadlo za 12 hodin přes 30 centimetrů sněhu. Před sněžením varují také v Belgii, Francii, na severu Itálie, ve Švýcarsku a na Slovensku.

Související obsah

Sněhová pokrývka se do Česka vrací po třech týdnech. Před měsícem, konkrétně 18. prosince, bylo celé Česko pod sněhem. Například v pražské Ruzyni leželo přes deset centimetrů sněhu, v Brně 12 a v Karlových Varech čtyři.

Na Lysé hoře bylo 68 centimetrů sněhu. V týdnu od 12. prosince panovaly na většině území celodenní mrazy, na horách po ránu teploměr ukazoval i 20 °C. Takové teploty ale nyní meteorologové neočekávají.  

Více o návratu zimního počasí se dozvíte v pondělní reportáži:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz