Domácí

Firmy ohlásily hromadné propouštění. Lidé mohou dostat výpověď. PŘEHLED

Firmy ohlásily hromadné propouštění. Lidé mohou dostat výpověď. PŘEHLED
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Více než desítka podniků napříč Českou republikou ohlásila úřadům, že plánuje propouštět. Výpověď mohou dostat stovky zaměstnanců. Redakce TN.cz připravila přehled, které profese jsou nejohroženější a kde je situace nejhorší.

"Ke konci prosince 2022 nahlásilo záměr hromadného propouštění v celé ČR celkem 11 zaměstnavatelů. Tento krok by se mohl v následujících měsících dotknout 903 jejich zaměstnanců," uvedla pro TN.cz mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Propouštění se má týkat zejména specialistů v obchodní sféře a veřejné správě, obsluhy stacionárních strojů nebo třeba pracovníků ve výrobě. Právě tyto profese jsou podle úřadů nejohroženější.

Související obsah

"Hlavními důvody, které vedly zaměstnavatele k tomuto opatření, jsou organizační změny a optimalizace," přiblížila Beránková.

Tabulka propouštění - listopad a prosinec 2022 | Zdroj: Úřad práce ČR

Je důležité upozornit, že v případě zaměstnavatelů nejde o prostý součet, co se týče celkového počtu. Jeden zaměstnavatel totiž může propouštět ve více krajích. V celkovém souhrnu je však následně uveden jen jednou.

Situace na trhu práce se ale podle dat úřadů zhoršila. "Počet zaměstnavatelů meziměsíčně (o 3) i meziročně (o 6) vzrostl. Počet propouštěných zaměstnanců se meziměsíčně (o 489) i meziročně (o 63) zvýšil," doplnila Beránková.

Aktuálně je to nejhorší v Ústeckém kraji, kde propouštění ohlásili čtyři zaměstnavatelé a o práci může přijít 163 pracovníků. Za ním následuje Praha, kde by výpověď mohlo dostat 152 lidí z pěti firem. Vážná je situace také v Libereckém kraji, kde propouštět plánují tři podniky. A týkat se to má 124 zaměstnanců.

Další vývoj

Podle odborníků se však vývoj může ještě zhoršit. "Obzvlášť očekáváme globální zpomalování ekonomiky. To se podepíše na oslabení poptávky, což povede k tomu, že firmy nebudou potřebovat tolik pracovní síly v některých sektorech. Může tak dojít k propouštění," řekl TN.cz ekonom Pavel Peterka.

Související obsah

Ekonomové se však shodují, že by situace neměla být nijak dramatická. "Stále převažuje počet volných a neobsazených míst nad počty uchazečů o zaměstnání. Česko má jednu z nejnižších nezaměstnaností na trhu práce," uvedl ekonom David Marek.

"Je důležité říci, že český trh práce je z pohledu nezaměstnanosti nejsilnější na světě. Síla trhu pomůže se zvládnutím krize u nás daleko lépe než v jiných zemích," doplnil Peterka.

Firmy z oblasti IT přijímají pracovníky i bez zkušeností. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz