Domácí

Domovy důchodců zdražují. Penzistům musí pomáhat jejich rodiny

Ceny za ubytování a stravu v domovech pro seniory a dalších sociálních zařízeních stoupají. Umožnila to novela úhradové vyhlášky ministerstva práce a sociálních věcí. Některým seniorům kvůli tomu musejí pomáhat s platbou rodinní příslušníci. Pomoci mohou i různé dávky.

Paní Baudyšová žije v domově pro seniory v Hradci Králové zhruba dva roky. Její důchod jí ale na úhradu pobytu a stravy nestačí. Zbýt jí totiž musí ze zákona 15 procent z důchodu. "Když něco potřebuju, tak mi dcera vypomůže. Musím zaťukat, zatím to jde, ale jsem ráda, že jí mám, to je k nezaplacení," řekla paní Baudyšová.

A není jediná, které důchod nestačí. "Je to 15 tisíc a něco. Z toho 15 procent by mi mělo zůstat, jenže to mi nezůstane, ale mám syna, který to platí. Úplně všechno vyřizuje, já nedělám nic, tak jsem ráda," řekla paní Olga.

Související obsah

Pokud nemůže pomoci rodina, senioři na ulici nezůstanou. "Žádáme o dávky v hmotné nouzi, o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Pomáhá s tím sociální pracovnice a s tím se pak hradí ten rozdíl," sdělila vedoucí sociálního úseku Domova pro seniory Centrin CZ Pavlína Vohánková.

Vyšší limit pro domovy schválený ministerstvem je reakcí na zdražování energií, ale i potravin nebo zvyšování mezd. Zvýšení úhrad pomohlo v domově pro seniory v Hradci Králové třeba k tomu, že mohli do jídelníčku vrátit některé dražší suroviny. Před zdražením je totiž museli vyměnit za levnější.

"Muselo dojít třeba k tomu, že jsme vynechali v některých dnech tříchodové menu. Servírovali jsme víc kuřecího masa a vepřového než třeba dražšího hovězího," prozradila ředitelka Domova U Biřičky Daniela Lůsková.

Související obsah

Ceny za celodenní stravování se od nového roku můžou zvýšit o 30 korun na den, stejné zdražení je možné i u ubytování. Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb by se měly úhrady zvyšovat pravidelně. "Z našeho pohledu by měla být úhradová vyhláška zvedána vždycky, když dojde k posunu v důchodech," uvažuje Lůsková.

"Po 10. únoru budeme vědět, zdali a v jaké výši nás bude čekat mimořádná valorizace důchodů a zda to bude už červen 2023," slíbil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). I přes zdražení je stále v domovech pro seniory nedostatek míst. V některých zařízeních čekají na lůžko desítky zájemců.

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz