Domácí

Přibývá pracujících seniorů. Kvůli zdražování nevystačí s důchodem

Počet pracujících důchodců v Česku se za deset let více než zdvojnásobil. Ukazují to doposud nezveřejněná data Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle ekonoma je na vině hned několik faktorů. Senioři navíc nemají mnohdy na výběr. Dnešní ekonomickou situaci by bez příjmu nemuseli zvládnout.

Zdražování se v posledních měsících dotklo mnoha českých domácností. Češi si připlácí nejen za energie a potraviny, ale v mnoha případech i omezují své další výdaje. Možná i to jsou důvody, proč je v České republice stále více pracujících seniorů.

To potvrzují nově zveřejněná data ČSÚ. Úřad ukázal doposud nezveřejněné výsledky Sčítání 2021, které se věnovalo ekonomickému mapování obyvatelstva. Data ukázala, že počet pracujících Čechů v důchodu se od roku 2011 do roku 2021 více než zdvojnásobil. V roce 2021 pracovalo v ČR 566 tisíc důchodců a tvořili tak 10,7 procenta všech zaměstnaných.

Související obsah

​Podle ekonoma Dominika Stroukala z Metropolitní univerzity ale tento trend pokračuje i v dalších letech. "Důchodci více pracují, protože můžou a musí. V České republice máme historicky nízkou nezaměstnanost a patříme i mezi světové rekordmany, takže důchodci jsou poptáváni a je jim nabízena slušná mzda, což pochopitelně vede k jejich větší participaci na trhu práce," vysvětlil.

Důvodů, proč se lidé i v pozdějším věku uchylují do práce, je přitom hned několik. "Firmy hledají zaměstnance a rády sáhnou i po zkušených seniorech. Mírně se zvyšuje i doba dožití včetně kvality života v pokročilém věku, práce tak je více než kdy jindy vůbec možná," vysvětluje.

Podle ekonoma to ale není jen o možnostech, které firmy a kvalita života umožňují. Vzhledem k rostoucím životním nákladům představuje práce v pokročilém věku pro mnoho lidí nezbytnou nutnost. "Není to ale jen o možnostech, v dnešní době je to často i nutnost, protože by jinak důchodci nebyli schopní utáhnout rostoucí životní náklady," vysvětluje ekonom. Plat tak mnohým pomáhá k lepšímu zvládání současné ekonomické krize více, než by to udělal důchod. 

Související obsah

​Počet pracujících důchodců podle Stroukala ale poroste i v dalších letech. "Zejména kvůli tomu, že je vláda plánuje osvobodit od placení sociálního pojištění, z kterého se důchody vyplácí," vysvětluje. To pak představuje motivaci, která může do práce poslat tisíce nových důchodců, případně ty stávající v práci udržet.

Státu se takové jednání navíc vyplatí. A nejen jemu. "Stát ušetří na pomoci těm nejchudším, navíc v ekonomice vyrobíme více zboží a poskytneme více služeb, což se vyplatí nám všem," uzavírá ekonom.

Jak ochránit své peníze? Ekonomové poradili, do čeho v roce 2023 investovat:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz