Domácí

Zeman jednal s polským prezidentem. Ujistil ho o případné pomoci

Prezident Miloš Zeman se v úterý odpoledne setkal v Náchodě se svým polským protějškem Andrzejem Dudou. Po oficiálním přivítání na náměstí se oba státníci odebrali k jednání, jehož hlavním tématem byla česko-polská přeshraniční spolupráce. Prezidenti se při této příležitosti zaobírali i výrokem Andreje Babiše (ANO) o pomoci Polsku v případě napadení.

Prezident Miloš Zeman jednal dnes v Náchodě s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Hlavy států mluvily o situaci na Ukrajině. Zaobíraly se i otázkami mezinárodní spolupráce v regionech.

Česko-polskými vztahy ale v poslední době otřáslo zejména vyjádření Andreje Babiše v České televizi. Babiš řekl, že v případě útoku na Polsko nebo pobaltské státy by neposlal české vojáky na pomoc. Výrok později vzal zpátky a uvedl, že každý může udělat chybu.

Související obsah

Prezident Zeman Babišovo tvrzení vyvrátil. Prohlásil, že v případě napadení by Česko Polsku pomoc poskytlo. "Považuji za naprosto samozřejmé, že v případě, že by Rusko, protože kdo jiný, by napadlo Polsko, pobaltské státy nebo jakéhokoli jiného člena NATO, pak ať už z důvodů článku pět, nebo spojeneckých závazků, které s těmito zeměmi máme, ale i z pudu sebezáchovy, bychom samozřejmě poskytli pomoc těmto zemím," ujistil prezident Zeman polského prezidenta.

Prezident Zeman připomněl, že šlo o dvanácté setkání s prezidentem Dudou. Polský prezident dodal, že věří, že se společně ještě potkají, a to i navzdory tomu, že Zemanovi brzy vyprší mandát. Oba prezidenti se naposledy setkali loni na konci dubna na Pražském hradě. Zeman tehdy uvedl, že Polsko se stalo hlavním obráncem evropských hodnot a profilující zemí v odporu proti ruské agresi na Ukrajině. 

Miloš Zeman dorazil do Náchoda na pozvání starosty Jana Birkeho ještě před polednem. Po projížďce městem v golfovém vozíku poobědval s místními osobnostmi a podnikateli. V rámci příjezdu Andrzeje Dudy nechyběl oficiální uvítací ceremoniál s vojenskými poctami. Oba státníky doprovázely jejich manželky.

Do České republiky přijel na krátkou návštěvu polský prezident Andrzej Duda (04/2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz