Zahraničí

Turecko do půl roku opustí NATO, tvrdí Erdoganův spojenec. Rusko má radost

Turecko do půl roku opustí NATO, tvrdí Erdoganův spojenec. Rusko má radost
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Zdroj: Profimedia

Do půl roku už Turecko nebude členem Severoatlantické aliance (NATO). Prohlásil to tamní podnikatel Ethem Sancak, který má úzké vazby na prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Západ k tomu podle něj Ankaru donutí "neustálými provokacemi".

Západ vyprovokuje Turecko k odchodu z NATO, tvrdí kontroverzní podnikatel Ethem Sancak. Ten je podle několika na sobě nezávislých zdrojů napojený na tureckého prezidenta Recepa Erdogana.

Sancak to v úterý prohlásil v rozhovoru pro list Aydinlik. "Nedávné události nás k tomuto kroku donutí. NATO nás k tomu svými provokacemi donutí. Snaží se nás stavět proti Řecku, chce nás dostat do víru dění na Středním východě. A v neposlední řadě jste viděli i to pálení koránu ve Švédsku a Nizozemsku. Vystoupení z NATO se stalo naléhavým a nutným," uvedl.

Související obsah

Ankara podle něj opustí alianci ještě letos. "Stane se to za pět až šest měsíců," dodal s tím, že Turci považují politiku Spojených států amerických za "nejnepřátelštější a nejničivější" a sympatizují spíš s Ruskem a jeho prezidentem Vladimirem Putinem.

Sancakovo vyjádření neuniklo ruským médiím, které ho prezentují jako hotovou věc. "Osmdesát procent tureckého obyvatelstva věří, že Amerika je zlo," napsala agentura TASS.

Související obsah

Podnikatel působí také jako místopředseda mimoparlamentní Patriotické strany, o které se mluví jako o proruské a pročínské. Vystoupení z NATO má v programu dlouhodobě.

Slova o odchodu přicházejí pouhý den poté, co Erdogan vyhrožoval Švédsku, že zablokuje jeho žádost o vstup do paktu.

Premiér Petr Fiala (ODS) se setkal s tureckým ministrem obrany:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz