Domácí

Tým expertů vytvořil unikátní simulaci. Ukazuje vznik a šíření požáru v Hřensku

Expertnímu týmu, který vyšetřuje příčinu vzniku požáru v národním parku České Švýcarsko, se podařilo vytvořit unikátní videoanimaci. Ta ukazuje, jak požár vznikl a jak se šířil. Vědcům pomohla data z armádních satelitů a evropských družic Copernicus.

Družice schopné zaznamenat plameny o velikosti táborových ohňů poskytují informace v řádu minut, a tedy s velkou přesností. To umožnilo kriminalistům určit přímo místo, kde začalo hořet.

Ohnisko o rozměrech 50x16 metrů družice zaznamenaly loni 24. července kolem druhé ráno na bočním hřebenu Malinového dolu. Tam podle policie požár nepochybně vznikl. Satelity tou dobou detekovaly rozsah požáru o velikosti zhruba osmi táborových ohňů.

Související obsah

​"Mi volal kolega z německého národního parku, že viděl na naší straně kouř," vzpomíná strážce NP České Švýcarsko Václav Sojka.

Na základě digitálních dat vytváří speciální tým kriminalistů a hasičských techniků model celého území zasaženého ohněm o několika vrstvách. Tým bude na konci své práce schopný přesně vymodelovat, jakým způsobem se požár dál šířil a jaké okolnosti měly vliv na to, že vyústil v katastrofu, která v novodobé historii lesních požárů v Česku nemá obdoby.

sei, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz